Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego edukacja w tym zakresie jest tak istotna?

Cyberbezpieczeństwo – pojęcie, o którym robi się coraz głośniej w mediach i na portalach społecznościowych. Nie da się ukryć, że “bycie online” w dzisiejszych czasach stało się już swoistym standardem. Z zasobów sieci korzystają coraz to młodsi. Choć można zauważyć, że zwiększa się świadomość odnośnie zagrożeń i braku anonimowości, to jednak nie do końca jasne jest, jak temu zapobiegać. Właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo i poszerzanie wiedzy z tego zakresu jest tak istotne.

Czym jest i na czym polega cyberbezpieczeństwo?

Z pojęciem “cyberbezpieczeństwa” związane jest wiele aspektów, które odnoszą się do ochrony użytkowników aktywnie korzystających z sieci. Można nawet powiedzieć, że cyberbezpieczeństwo spełnia rolę tradycyjnej ochrony. Ma ono chronić – wspominanych już użytkowników – ale nie tylko. Zabezpieczenie to odnosi się również do plików, kont, systemów prywatnych i firmowych, a także pozostałych zasobów cyfrowych. Można porównać cyberbezpieczeństwo do zasady działania tradycyjnego i świetnie nam znanego domofonu. Za jego pośrednictwem decydujemy, kto może wejść do mieszkania, a kto jednak nie powinien się w nim pojawić. Podobnie przestawia się sytuacja w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dzięki niemu, niepożądane osoby – hakerzy i cyberprzestępcy – nie uzyskają dostępu do naszych urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych.

Dlaczego nieodpowiedzialne korzystanie z sieci jest ryzykowne?

Żyjemy w świecie, który jest zdominowany przez nowe technologie. Dostęp do Internetu stał się na tyle powszechny, że granica pomiędzy światem wirtualnym, a rzeczywistym powoli zostaje zatarta. Zasoby sieciowe wydają się bezpieczne – jednak są to tylko pozory. Pamiętajmy, że w Internecie nie da się zachować pełnej anonimowości, a każda aktywność pozostawia po sobie wyjątkowy ślad. Wraz z rozwojem technologii, rozwinęły się także metody działania cyberprzestępców. Wszystko to powinno nas przekonać do tego, że “samotne” i pozbawione ochrony surfowanie w sieci, nie należy do najbezpieczniejszych.

Cyberochrona – przed czym może nas ona ochronić?

Cyberbezpieczeństwo może się większości z nas kojarzyć jedynie ze zwykłym programem antywirusowym lub zaporą sieciową. Jednak czy mamy jakiekolwiek podstawy do tego, by wierzyć, że wspomniane już programy są wystarczające? Oczywiście, że nie. Ataki cyberprzestępców są coraz bardziej zaawansowane, a zwykła zapora sieciowe nas przed nimi nie uratuje. Wobec tego, może pojawić się pytanie, co gwarantuje nam cyberochrona? Otóż:

  • zapobiega ona przed śledzeniem naszej aktywności w sieci;
  • zapobiega możliwości przechwycenia haseł przez cyberprzestępców;
  • zapobiega udostępnieniu danych wrażliwych i ich przechwyceniu;

Musimy mieć świadomość tego, że w niektórych przypadkach cyberprzestępca jest w stanie zająć cały komputer i dostać się do zasobów, które sa na nich zgromadzone. Jest to kolejny powód, dla którego warto stale edukować się z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje cyberataków?

Warto sobie uświadomić, że cyberprzestępcy działają w sposób przemyślany i wyrachowany. W wielu przypadkach, mogą oni stać się całkowicie “niewidoczni” dla programu antywirusowego. W efekcie mogą oni zainfekować nasz komputer, a my przez dłuższy czas możemy być kompletnie nieświadomi zagrożenia. Cyberprzestępcy na przestrzeni lat wypracowali dla siebie naprawdę skuteczne metody przejmowania kontroli nad systemem. Jakie są więc najpopularniejsze ataki, których możemy paść ofiarą?

1. Złośliwe oprogramowanie

Na pierwszym miejscu warto wskazać na najbardziej powszechny rodzaj cyberataku. Mowa tu o złośliwym oprogramowaniu, za pomocą którego nasze urządzenie jest infekowane. Hakerzy instalują je na naszych komputerach w sposób pośredni. Mowa tu np. o linku wysłanym w wiadomości e-mail. Klikniemy w niego z czystej ciekawości, nie podejrzewając, że właśnie dajemy cyberprzestępcy dostęp do naszego komputera. Tego typu oprogramowania najczęściej określane są mianem “szpiegujących”. Haker może dostać się do danych wrażliwych, haseł do kont, a nawet naszego konta w banku. Co ciekawe, za pomocą takiego oprogramowania może on także przesłać dane na swój komputer i wykorzystać je w niewłaściwy sposób.

Zobacz:  Jak włączyć śledzenie telefonu

2. Ransomware

To również jeden z popularniejszych ataków cybernetycznych. Można nawet powiedzieć, że jest to specyficzny rodzaj złośliwego oprogramowania. Ransomware szyfruje dosłownie wszystkie pliki, więc przeciętny użytkownik Internetu nie jest wstanie zweryfikować tego, co aktualnie pobiera. Zwykle po pobraniu nie mamy dostępu do plików, dopóki nie zapłacimy “okupu”. Strona czy zasoby stają się zablokowane. Jednak nawet po przekazaniu wymaganej kwoty pieniędzy zupełnie nic się nie zmieni. No może poza tym, że z naszego portfela ubędzie sporo gotówki…

3. Phishing

Phishing jest zaliczany do grupy najbardziej podstępnych ataków hakerskich, z jakimi możemy mieć do czynienia. Tak naprawdę, ciężko nam nawet zachować odpowiednią czujność, gdyż ten atak nie wzbudza początkowo absolutnie żadnych podejrzeń. W tym wypadku haker podszywa się pod znaną stronę lub osobę – tak, by zyskać wiarygodność. Atak ten przybiera wiele form – możemy paść jego ofiarom podczas transakcji internetowych, korzystania z mediów społecznościowych lub nawet odczytywania maili. Wówczas w takiej wiadomości zostaniemy poproszeni np. o weryfikację konta w banku. Po kliknięciu w link przesłany od cyberprzestępcy nie zauważymy nic podejrzanego – strona faktycznie będzie wyglądać na bankową. Jednak po podaniu danych do rzekomej weryfikacji, z naszego konta szybko ubędą pieniądze. Co ciekawe, phishing może być wysłany w formie wiadomości, która ma nas UCHRONIĆ przed atakiem i skłonić do zakupu licencji na program antywirusowy. Jeśli damy się na to nabrać, wówczas nasz portfel stanie się o wiele lżejszy.

4. Ataki DDoS

Atak DDoS – wiele osób mogło o nim nawet nie słyszeć. Okazuje sie jednak, że atak ten objawia się nam w formie przeciążonego serwera. Choć takie sytuacje zdarzają się na porządku dziennym, to jednak podczas ataku DDoS serwer praktycznie przestaje odpowiadać. Jak łatwo można się domyślić, ataki DDoS rzadko kiedy są kierowane w stronę osób prywatnych, a raczej głównym ich celem są korporacje. Ataki DDoS nie skupiają się na pozyskaniu pieniędzy. Ich zadaniem jest utrudnienie klientom dostępu do danej stron przez możliwie najdłuższy czas.

5. Atak Man – In – The – Middle

Atak Man – In – The – Midde, czyli człowiek pośrodku również jest wyjątkowo popularny wśród cyberprzestępców. Jak łatwo można się domyślić, w tej sytuacji atakujący umieszczony jest pomiędzy “dwiema stronami” i pozostaje całkowicie niezauważony. Ataki te są jednak wyjątkowo efektywne, gdyż cyberprzestępcy przechwytują w ten sposób np. numery i hasła do kont bankowych i nie tylko. Oszust może podszyć się zarówno pod nadawcę wiadomości jak i pod jej odbiorcę. Co więcej, po zakończonym ataku zmieni on numer konta na swój, a wraz z nim zmieni swoją tożsamość. Pieniędzy więc nigdy nie odzyskamy.

6. Adware

Adware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, z którym każdy z nas miał już do czynienia. Komputer można zainfekować w bardzo prosty sposób skłaniając użytkownika np. do pobrania programu lub kliknięcia w link. Co ciekawe ,ataki Adware nie doprowadzą nas do straty pieniędzy i nie zagrażają one naszym danym. Pojawiają się one jednak w formie “zalewających” ekran reklam, które znacznie utrudniają korzystanie z wyszukiwarki.

Jakie są metody ochrony przed atakami cyberprzestępców?

W momencie, kiedy większość z nas jest już świadoma zagrożeń, jakie czyhają na nas w sieci, może pojawić się pytanie: w jaki sposób się przed nimi chronić? Otóż sposobów jest co najmniej kilka i wszystkie z nich zamykają się w pojęciu “cyberbezpieczeństwo”. To właśnie ono pomaga wykryć ewentualne zagrożenia, podejrzane aktywności i zatrzymać ataki, które kierowane są w stronę konkretnego urządzenia – mobilnego lub stacjonarnego. Systemów bezpieczeństwa istnieje wiele – występują one w postaci oprogramowań i narzędzi, które można bezpiecznie zainstalować na komputerze w pracy, w domu czy w firmie. Wobec tego, co pomoże nam uchronić się przed cyberatakami?

1. Szyfrowanie

Szyfrowanie wydaje się być jednym z najprostszych sposobów ochrony przed atakami. Jedna musi ono zostać wykorzystane w odpowiedni sposób. Szyfrowanie pomaga zmienić pliki i przesyłane wiadomości na unikalny kod. Dzięki temu haker nie będzie w stanie odczytać ich treści i wykorzystać ich w niewłaściwy sposób. Mówiąc prościej – nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do np. naszej rozmowy, to jednak nie będzie w stanie odczytać jej treści.

2. Sieci VPN

Sieci VPN również są jednym z prostszych i popularniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed atakami cyberprzestępców. Zwykle sieć VPN traktowana jest jako “dostęp zdalny”. Mimo wszystko zapewnia ona świetna ochronę użytkownikom komputerów, którzy są do niej “podpięci”. Zadaniem sieci VPN jest ukrycie i zaszyfrowanie adresu IP internauty. W efekcie, żaden z cyberprzestępców nie będzie w stanie poznać naszej lokalizacji, ani także lokalizacji naszej sieci.

Zobacz:  Jak działa TLS/SSL

3. Uwierzytelnianie

Uwierzytelnianie jest najmniej skomplikowanym procesem zabezpieczenia użytkowników sieci. Jak łatwo możesz się domyślić, całe uwierzytelnianie polega na tym, by dokładnie sprawdzić czy to Ty jesteś osobą, za którą się podajesz. Dzięki temu przestępcy nie będą mogli uzyskać dostępu do kont w portalach społecznościowych i aplikacjach. Zwykle uwierzytelnianie odbywa się za pośrednictwem ustalenia silnego hasła. Jednak w obliczu dzisiejszych zagrożeń, nie jest to już wystarczające. Z tego też powodu, coraz więcej usługodawców stara się wprowadzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Wówczas możemy być poproszeni np. o podanie kodu wysłanego na nasz numer telefonu.

4. SIEM

To bardziej zaawansowany system zabezpieczeń. Skrót pochodzi od pierwszych liter angielskich słów Security Information and Event Management. Co ciekawe, ten rodzaj zabezpieczenia działa w czasie rzeczywistym. Niemniej jednak SIEM to “produkt” sprzedawany w ramach usług lub oprogramowania. To właśnie ich zadaniem jest kontrola aktywności w sieci danej firmy, a następnie wykrywanie i ostrzeganie przed potencjalnymi zagrożeniami.

5. Antywirusy oraz zapory sieciowe

Na koniec został nam najbardziej tradycyjny sposób ochrony, za pośrednictwem programów antywirusowych oraz zapór sieciowych. W wielu wypadkach podważana jest ich skuteczność, jednak tyczy się to tylko i wyłącznie tanich programów o ograniczonej funkcjonalności. Niemniej jednak antywirusy i zapory dalej są w stanie efektywnie wykrywać i – co najważniejsze – neutralizować ewentualne zagrożenie. Programy te powinny być uruchomione na komputerach przez cały czas, a dodatkowo warto wykonywać skanowanie. Pozwoli to uzupełnić ewentualne luki w systemach zabezpieczeń.

Jakie są najważniejsze zasady cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo nie sprowadza się tylko i wyłącznie do stosowania systemów zabezpieczeń, celem unikania ataków. Okazuje się, że pojęcie odnosi się także do sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z zasobów sieci. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach to nasze – mniej odpowiedzialne zachowanie – sprawia, że padamy ofiarą ataku cyberprzestępcy.

12 najważniejszych zasad cyberbezpieczeństwa

By ułatwić użytkownikom bezpieczne korzystanie z sieci, zostało sformułowanych 12, najważniejszych zasad cyberbezpieczeństwo. Stosowanie się do nich może nie jest w stanie uchronić nas przed dokładnie każdym atakiem, ale podniesie naszą świadomość odnośnie bezpiecznego surfowania w Internecie. Tak więc, do wspomnianych już zasad zaliczają się:

  • korzystanie z legalnego oprogramowania – pochodzącego od sprawdzonych dostawców;
  • regularne aktualizowanie systemów operacyjnych i aplikacji – przestarzałe aplikacje i systemy narażone są na błędy, a w efekcie są łatwym celem dla cyberprzestępców;
  • nie warto korzystać z kont uprzywilejowanych – szczególnie podczas codziennej pracy lub składania zleceń;
  • mechanizmy i systemy zabezpieczeń powinny być włączone w sposób ciągły;
  • oprogramowanie antywirusowe powinno być regularnie aktualizowane – zaleca się także korzystanie z jego pełnej wersji;
  • nie należy otwierać plików i załączników, co do pochodzenia których nie mamy większej pewności;
  • nie należy instalować oprogramowania, które dotarło do nas za pośrednictwem poczty elektronicznej lub innych komunikatorów;
  • należy zachować pełną ostrożność podczas otwierania nieznanych załączników – najlepiej, jeśli przeskanujemy je za pomocą programu antywirusowego przed otwarciem;
  • nie zaleca się korzystania z otwartej sieci Wi-Fi podczas dokonywania transakcji lub realizowania zleceń;
  • nie zaleca się również korzystania z nieznanych urządzeń w momencie dokonywania przelewów lub realizowania zleceń;
  • nie wolno podłącząc komputera lub urządzenia mobilnego do nieznanych nośników;
  • nie wolno zezwalać osobom “trzecim” na manipulowanie w naszych urządzeniach i systemach zabezpieczeń.

Trzeba mieć na uwadze, że powyższe zasady są jednym z kluczowych aspektów zachowania w sieci pełnego bezpieczeństwa.

Dlaczego ustalenie silnych haseł jest istotne?

Jeśli rozważamy kontekst cyberbezpieczeństwa, warto również mieć na uwadze ustalanie haseł. Większość z nas kieruje się głównie tym, by były one proste i łatwe do zapamiętania. Niestety, jest to jednym z największych błędów jakie popełniamy. Cyberprzestępcy znaleźli bowiem wiele sposobów na to, by złamać ustalony przez nas klucz zabezpieczeń.

bezpieczne hasło

Co to jest Brute Force?

Brute Force – termin ten prawdopodobnie nie jest nam jeszcze dobrze znany, jednak warto wiedzieć, do czego się on odnosi. Okazuje się, że Brute Force to jedna z popularniejszych metod “odgadywania” hasła. Atak z wykorzystaniem wspomnianego Brute Force jest bardzo prosty. Cyberprzestępca wpisuje wszystkie, możliwe kombinacje haseł, do momentu, aż zostanie ono złamane. W tym celu hakerzy korzystają również ze specjalnego oprogramowania o wyjątkowo dużej możliwości obliczeniowej. Dzięki temu ich komputer kreuje wszystkie, dostępne kombinacje, które są następnie wykorzystywane.

Jak ustalić silne hasło?

Wiele osób może reagować frustracją w momencie, kiedy podczas próby założenia profilu pojawia sie informacja typu “wpisane hasło jest za słabe”. Okazuje się jednak, że powinno nas to skłonić do przemyśleń. Zwykle słabe hasła są dla hakerów przysłowiową “bułką z masłem” i mogą zostać złamane w kilka minut. Wobec tego pojawia się pytanie, w jaki sposób można ustalić silne hasło? Otóż te kilka wskazówek powinny okazać się wyjątkowo pomocne:

  • silne hasło nie może być oczywiste – wpisywanie naszej daty urodzenia, imienia kota, czy własnego nazwiska nie sprawi cyberprzestępcy większych problemów;
  • stosujmy wielkie i małe litery – znacznie utrudniają one odgadnięcie hasła;
  • stosujmy kombinację liter i cyfr – również wpływają one na siłę hasła;
  • stosujmy znaki specjalne – one również znacznie utrudniają złamanie hasła.
Zobacz:  Co to jest DMARC

Pamiętajmy również o podstawowej zasadzie, która wskazuje na to, by używać innych haseł do różnych kont. Wówczas nawet jeśli jedno z nich zostanie złamane, to haker nie uzyska dostępu do wszystkich kont i profili jednocześnie.

W jaki sposób zwiększać swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Nie da się ukryć, że wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa w społeczeństwie w dalszym ciągu nie jest wystarczająca. Z tego też powodu, cyberprzestępcy mają ogromne pole do popisu. Często wskazuje się na to, że zagrożenia i ataki cybernetyczne przybierają na sile – zamiast na niej tracić. Wobec tego, warto skorzystać z dostępnych na naszej stronie poradników i kursów. Stanowią one podstawę edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa i pozwalają na usystematyzowanie wiedzy, którą już obecnie posiadamy. Prowadzone przez nas kursy kierowane są do wszystkich – bez względu na wiek, płeć czy też wykonywany zawód. Są one tematycznie podzielone i skupiają się na poszczególnych zagrożeniach wynikających z nierozsądnego korzystania z sieci. Każdy z kursów powoli również poznać bliżej metody zapobiegania atakom cybernetycznym.

Edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa – dlaczego jest niezbędna?

Nie oszukujmy się, ale w dzisiejszym świecie praktycznie wszystko robimy za pośrednictwem Internetu. To właśnie tam, przy pomocy bankowości internetowej opłacamy rachunki i robimy przelewy. W sieci gromadzimy nasze dane i przekazujemy je odpowiednim instytucjom, do których zasobów chcemy uzyskać dostęp. W ten sposób, tracimy swoją anonimowość, a jednocześnie narażamy się na to, że nasze dane zostaną przechwycone. Faktem jest, że na co dzień możemy czuć się bezpiecznie. Być może nawet nie staliśmy się jeszcze ofiarą ataku cybernetycznego? Być może bezgranicznie ufamy zaporze sieciowej i antywirusowemu oprogramowaniu? Wszystko jednak ma swoje granice. Obecnie ataki cybernetyczne nie są wymierzone tylko i wyłącznie w firmy i przedsiębiorstwa. Coraz częściej ich ofiarą są zwykli użytkownicy Internetu, którzy nieświadomie klikają w linki i korzystają z niezabezpieczonych witryny. Mając świadomość tego, jak bardzo narażamy się na ataki hakerów, zwiększy się nasza potrzeba zapewnienia sobie znacznie wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Kursy i poradniki są całkowicie darmowe

Dostępne na naszej stronie kursy, poradniki i artykuły są całkowicie darmowe i dostępne dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa. Materiał edukacyjny został przygotowany przez specjalistów, którzy doskonale znają współczesne realia korzystania z sieci. Nie pobieramy opłat – dajemy możliwość zdobycia wiedzy, która ma ogromny potencjał na przyszłość.

Webinary z zakresu cyberbezpieczeństwa

Okazuje się, że swoją wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa można zwiększać na wiele sposobów. Jednym z nich jest branie czynnego udziału w organizowanych przez nas webinarach. Również są one prowadzone przez specjalistów, a dołączenie do nich nic nie kosztuje. Wystarczy sprawdzić, w jakich terminach się one odbywają i dołączyć do nich za pośrednictwem naszego kanału w serwisie YouTube. Jest to przyjemna forma edukacji, która nie kończy się żadnym sprawdzeniem wiedzy. Webinary są dostępne zarówno dla osób prywatnych jak i dla firm, które chcą zabezpieczyć zasoby komputerowe w swojej organizacji.

Cyberbezpieczeństwo – aspekt, którego nie można pominąć

Mówi się, że społeczeństwo jest obecnie “cyfrowe”. Faktycznie, stwierdzenie to znajduje wyraźne potwierdzenie w rzeczywistości. Internet, stał się nieodłączną częścią naszej codzienności. Korzystamy z niego nie tylko celem załatwienia spraw urzędowych czy zdobycia informacji. Z sieci korzystamy poszukując rozrywki, inspiracji czy kontaktu ze znajomymi. Każde, z wyżej wymienionych działań wiąże się z ryzykiem. Cyberprzestępcy bardzo szybko wychwytują wszystkie luki w zabezpieczeniach i nie wahają się ani chwili, by z nich skorzystać. W efekcie narażamy się na wyciek danych, nieświadome przekazanie dostępu do konta w banku, a także wiele innych, przykrych konsekwencji. Zwiększanie świadomości odnośnie cyberbezpieczeństwa jest więc kluczowym aspektem korzystania z Internetu.

Nasza organizacja Ci pomoże!

Nie wiesz w jaki sposób możesz się chronić w sieci? Być może Twoje pociechy rozpoczęły aktywne korzystanie z Internetu, a Ty, chcesz zapewnić im bezpieczeństwo? Nasza organizacja posiada wszystko to, co może być Ci potrzebne. Na naszej stronie znajdziesz nie tylko kursy, poradniki i webinary. Organizujemy także pełnowymiarowe szkolenia, które skierowane są zarówno do młodzieży jak i osób starszych. Przedstawiamy dane, statystyki i wartościowe informacje odnośnie ataków oraz sposobów na ich zapobieganie. Wspomniane kursy z zakresu cyberbezpieczeństwa są całkowicie darmowe – możesz do nich dołączyć wtedy, kiedy najbardziej Ci to odpowiada. Zależy nam na Ty, by szerzyć społeczną świadomość i pomóc chronić to co najcenniejsze, czyli wrażliwe dane użytkowników. Niestety, XXI wiek postępu i cyfryzacji stale stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i rozsądnego korzystania z sieci. Dajemy Ci więc niezbędne narzędzia, być mógł tym współczesnym wymaganiom sprostać. Dołącz do nas i sam się przekonaj!

4.8/5 - (Głosów: 26)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,515FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
158SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat