Adware

Adware to typ szkodliwego oprogramowania. Programy typu adware bombardują użytkowników niekończącymi się reklamami i wyskakującymi oknami i powoduje uciążliwość dla doświadczenia użytkownika.

Adware może również stanowić realne zagrożenie dla urządzeń, a niechciane reklamy mogą zawierać malware lub przekierowywać wyszukiwania użytkownika do złośliwych stron internetowych, które zbierają dane osobowe użytkowników.

Programy adware są często wbudowane w programy freeware lub shareware, gdzie operator adware pobiera pośrednią opłatę za korzystanie z programu. Programy adware zazwyczaj nie pokazują się w systemie w żaden sposób. Często są pozbawione procedury deinstalacji, a próby ich ręcznego usunięcia mogą spowodować nieprawidłowe działanie oryginalnego programu.

Jakie są cechy charakterystyczne programu Adware?

Wspomniane już zostało, że Adware to złośliwe oprogramowanie, które stanowi zagrożenie dla dla urządzeń, a także dla użytkowników – gdyż niechciane reklamy często kierują do złośliwych stron. Jednak po czym najprościej rozpoznać, że nasz komputer został zainfekowany? Otóż Adware to dość charakterystyczne oprogramowanie. Wyróżnia się ono:

  • występowaniem “w pakiecie” z innym, całkowicie bezpłatnym oprogramowaniem, które np. zdecydujemy się pobrać na swój komputer;
  • reklamy pojawiające się na danej stronie przekierowują użytkownika bezpośrednio na strony sponsorów;
  • Adware w prosty sposób może łączyć się z oprogramowaniem typu malware np. koń trojański, a co za tym idzie, zagrożenie dla sprzętów i użytkowników znacznie wzrasta.

Jak chronić się przed programem Adware?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, ręczne usuwanie złośliwego programu może być niebezpieczne dla urządzenia z którego korzystamy. Warto więc zapobiegać zainfekowaniu Adware zarówno na urządzeniach mobilnych jak i stacjonarnych. W jaki sposób można się więc przed nim chronić? Przede wszystkim warto tu skorzystać z wtyczek i dodatków, które służą do blokowania niechcianych reklam. W ten sposób można skutecznie zapobiegać przekierowaniu na witryny sponsorów. Dodatkowo warto zwrócić większą uwagę na to, co ma zostać zainstalowane/pobrane z sieci. Często oprogramowanie Adware występuje “w zestawie” z tym, co akurat zdecydowaliśmy się ściągnąć. Warto więc dokładnie czytać warunki umowy licencyjnej i zwracać uwagę na niepokojące komunikaty. Co więcej, jeśli już faktycznie decydujemy się na pobranie darmowego programu czy aplikacji, zwracajmy uwagę na źródło, które ją udostępniło. Jeśli wzbudza ono nasze podejrzenia i czujność, to z pewnością nie możemy mu zaufać. Jedną z istotniejszych kwestii w kontekście ochrony przed Adware jest również bieżące dokonywanie wszelkich aktualizacji – zarówno w odniesieniu do programów jak i systemów zabezpieczeń jakie znajdują się na naszym urządzeniu.

5/5 - (Głosów: 6)
Zobacz:  Zagrożenie wewnętrzne

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat