Tożsamość

Tożsamość to sposób, w jaki się definiujesz, to kim jesteś. Jest to również sposób, w jaki definiują Cię inni. Kradzież tożsamości ma miejsce, gdy złośliwy podmiot uzbiera od ofiary wystarczającą ilość informacji osobistych (nazwisko, adres, data urodzenia itp.). Skradzione dane mogą zostać wykorzystane do utworzenia nowego konta (np. konta bankowego) lub przejęcia istniejącego (np. konta na portalu społecznościowym). Przestępcy na podstawie skradzionych informacji, podszywają się również pod ofiarę podczas prowadzenia działalności przestępczej.

Pojęcie tożsamości a własna identyfikacja

Tożsamość jest definiowana tak naprawdę na wiele, różnych sposobów. Jednocześnie zawsze odnosi się ona do konkretnych cech danej osoby. Mogą być to cechy charakteru, przekonania, wierzenia, cechy wyglądu, a także przynaleźność do konkretnej grupy etnicznej lub społczenej. Jest ona utożsamia z własną identyfikacją, co jest jak najbardziej zasadne. To właśnie dzięki tożsamości, jesteśmy w stanie zidentyfikować sami siebie, a także inne osoby z naszego otoczenia. Tożsamość każdego z nas jest więc zestawem szczególnych cech, które są niepowtarzalne i przypisane tylko nam. Jednocześne, tożsamość powinna być także kwestią prywatną, co niestety nie jest możliwe w dobie dzisiejszego, szybkiego rozwoju Internetu i innych technologii cyfrowych. Coraz powszechniejszą przypadłością staje się kradzież tożsamości, co jest jednym z najniebezpieczniejszych ataków w cyfrowym świecie. Cierpi na nim najbardziej ta osoba, której tożsamość została skradziona i wykorzystana w konkretnym celu.

Czym jest kradzież tożsamości i na czym to zjawisko polega?

Nie da się ukryć, że kradzież tożsamości jest obecnie jednym z najczęściej zgłaszanych przestępstw. Jest to zjawisko, które stale się rozpowszechnia i niestety, ale bardzo trudno jest je zatrzymać. Czym ono właściwie jest i na czym dokładnie polega? Otóż o kradzieży tożsamości możemy mówić w sytuacji, kiedy osoba trzecia weszła w posiadanie naszych danych wrażliwych – głównie danych osobowych – i wykorzystuje je wbrew naszej wiedzy i woli. Najczęściej kradzież tożsamości ma na celu osiągnięcie przez złodzieja określonych korzyści majątkowych w momencie, kiedy podszywa się on pod osobę, którą faktycznie nie jest. Warto jednak mieć na uwadze to, że sam zakres danych, a także sposoby ich wykorzystywania mogą być różnie interpretowane. Użytkownicy sieci są najbardziej narażeni na to, że ktoś wejdzie w posiadanie ich nicku oraz hasła do forum internetowego, witryny czy nawet i portalu społecznościowego. Jednocześnie sama kradzież tożsamości może posunąć się znacznie dalej. Złodzieje są w stanie wykraść PESEL, a także inne, wrażliwe dane swojej ofiary i wykorzystać je np. celem wyłudzenia kredytu z instytucji finansowej.

Zobacz:  Zarządzanie Tożsamością i Dostępem (IAM)

Jak można uchronić się przed kradzieżą tożsamości?

Kradzież tożsamości może prowadzić nie tylko do strat materialnych, ale także i do strat moralnych. Warto więc skupić się na tym, jakie są sposoby na ochronę swoich danych osobowych tak, by nie wpadły one w niepowołane ręce. Jeśli chodzi o ochronę w sieci, to mowa tutaj o:

  • ignorowaniu linków, które wydają się podejrzane i proszą o podanie danych osobowych;
  • unikanie udostępniania dokumentów na których widnieją dane osobowe;
  • zwracanie uwagi na podejrzane maile z prośbą o dokończenie płatności czy uzupełnienie anikiety.

Jednocześnie warto także zwrócić uwagę na przechowywanie fizycznych dokumentów i dowodów osobistych w bezpiecznym miejscu. Warto także unikać podawania pełnych danych podczas rozmów telefonicznych i nie wymieniać ich podczas chatu za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

5/5 - (Głosów: 5)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat