Obsługiwanie stron WWW przez użytkowników gwarantowane jest przez poszczególne serwery. Choć sami użytkownicy tak naprawdę nie będą zwracać na nie większej uwagi, to jednak administratorzy strony nie mają innego wyjścia. To właśnie przez odpowiednie ustalenia serwerów ich witryna będzie działać płynnie i bez większych problemów. Obecnie jednym z najczęściej wybieranych na rynku rozwiązań jest serwer Apache. Czym więc on dokładnie jest i na jakiej zasadzie on działa?
Czym dokładnie jest serwer Apache?
Serwer Apache to – zgodnie z tym co zostało wspomniane – jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które są obecnie dostępne na rynku. Dokładniej mówiąc, jest to swoisty rodzaj oprogramowania, który warunkuje fakt, że użytkownicy mogą sprawnie obsługiwać witryny internetowe. Istotą działania Apache jest to, że sam komputer może w tym momencie spełnić rolę serwera i wykorzystać jego wszystkie, dostępne aktualnie funkcje. Dla doświadczonych programistów, a także innych osób związanych z branżą IT, Apache jest jednym z najlepszych rozwiązań, które wykorzystywane jest już od wielu lat. Wynika to głównie z faktu, że Apache jest praktycznie rozwiązaniem niezawodnym, które sprawdza się zawsze i wszędzie. Sam serwer jest open source. Mówiąc prościej, utrzymuje on serwer HTTP w systemach operacyjnych zaadoptowanych do potrzeb nowoczesnych i współczesnych użytkowników.
Do czego głównie służy serwer Apache?
Zgodnie z definicją serwera Apache, ma on przede wszystkim znacznie ułatwić wejście i obsługiwanie danej witryny internetowej przez użytkowników – zwykłych internautów. Jednocześnie serwer Apache jest także odpowiedzialny za to, by przesyłać pliki pomiędzy wspomnianym już użytkownikiem, a witryną. Opiera się on na sposobie przesyłania typu klient – serwer. Apache może działać bez najmniejszego problemu w tle na urządzeniu, które aktualnie pełni funkcję serwera. Apache jest zaprogramowany w taki sposób, by mógł obsługiwać dwa rodzaje zapytań:
- statyczne – jest to zapytanie na które Apache odpowiada konkretnym, przygotowanym wcześniej plikiem i przesyła go użytkownikowi;
- dynamiczne – w tym momencie Apache odpowiada na zapytanie uruchamiając konkretny program i przesyłając pożądane informacje.
W momencie, kiedy serwer Apache nie jest w stanie odpowiedzieć na dane zapytanie, wówczas na ekranie sprzętu użytkownika pojawia sie komunikat błędu.
Możliwości serwera Apache – co warto o nich wiedzieć?
Serwer Apache jest tak chętnie wybierany przez każdego z uwagi na jego uniwersalność, a także szerokie możliwości jakie on daje. Do najważniejszych z nich można zaliczyć np.:
- możliwość konfigurowania komunikatów o błędach;
- XML;
- możliwość przetwarzania wielu żądań jednocześnie;
- WebDAV;
- ogeraniczenie przepustowości.
Warto dodać ,że serwer Apache jest łatwy w konfiguracji, a także wyróżnia się wieloma modułami, które można dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Nic więc dziwnego, jest to jedno z najbardziej uniwersalnych i plastycznych rozwiązań, z którego można skorzystać na rynku.