Otwarte oprogramowanie (Open Source)

Korzystając z sieci zarówno w celach biznesowych jak i prywatnych często korzystają z oprogramowania, czyli konkretnego kodu źródłowego, którego twórcy dostęp trzymają w ścisłej tajemnicy. Jednocześnie jego całkowitym przeciwieństwem jest oprogramowanie otwarte, czyli klasyczny open source. Czym więc ono właściwie jest i dlaczego staje się coraz popularniejsze?

Czym jest otwarte oprogramowanie?

Chcąc dowiedzieć się, czym tak w zasadzie jest automatyczne oprogramowanie, czyli open source, wystarczy odwołać się już do jego nazwy. Sama ona wskazuje, że jest to kod źródłowy o dostępnie otwartym. Każdy może z niego skorzystać, a także dowolnie go zmodyfikować, zgodnie z potrzebami. Co więcej, oprogramowanie open source można dowolnie rozpowszechniać, bez obawiania się o jakiekolwiek konsekwencje. Można nawet stwierdzić, że sami twórcy oprogramowania otwartego nie zastrzegają sobie do niego żadnych praw, nie traktują go jako dzieło, którego know-how musi być pilnie strzeżone. W praktyce jednak open source jest udostępniane powszechnie użytkownikom za pomocą odpowiedniej licencji. To właśnie w niej określone są zasady korzystania z takiego oprogramowania, tyczące się także jego zmodyfikowania, interakcji z nim oraz samego rozpowszechniania. Jest to niewątpliwym atutem, z tego chociażby powodu, że późniejsi programiści mają określony plan, zgodnie z którym mogą dopasować oprogramowanie open source do swoich potrzeb.

Otwarte a zamknięte oprogramowanie – podstawowe różnice

Programiści często spotykają się z oprogramowaniem open source – otwartym, ale także z oprogramowaniem zamkniętym. Różnice między nimi są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim dostęp do oprogramowania typu open source ma każdy – wraz z dopuszczalną możliwością modyfikacji oraz rozpowszechniania. Z kolei jeśli mowa o oprogramowaniu closed source, warto tu wskazać na strzeżony kod źródłowy. W praktyce więc, oprogramowania closed source mogą być modyfikowane jedynie przez te osoby, które pierwotnie je stworzyły. Ciekawostką jest także fakt, że open source to oprogramowanie całkowicie darmowe, z kolei modele zamknięte są już płatne, a można nawet powiedzieć więcej, są one także dość drogie.

Zobacz:  Rootkit

Jakie typy licencji służą udostępnianiu oprogramowania open source?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, oprogramowanie open source jest udostępniane na zasadzie licencji, w której zawierają się zasady odnośnie jego wykorzystania. Do najpopularniejszych licencji można zaliczyć:

  • Licencję MIT – jest to najprostsza i najczęściej stosowana opcja, która nie ogranicza praw do użytkowania czy też modyfikacji zasobu;
  • Licencję GNU GPL – jest to licencja GNU General Public Licence (licencja wirusowa), która dopuszcza modyfikacje i rozpowszechnianie, jednak z uwzględnieniem objęcia ich tą samą licencją;
  • Licencję Apache 2.0 – ta licencja wymaga, by programiści powiadomili o wszelkich, wprowadzonych zmianach, choć nie wymaga ujawnienia kodu źródłowego.

Na wyżej wymienionych licencjach, można w określony sposób korzystać z oprogramowania open source.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,900FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
159SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat