Kod źródłowy

Kod źródłowy to pojęcie, które jest świetnie znane każdemu programiście. Jednocześnie dla osób, które nie są na co dzień związane z branżą IT, jest to ogromna zagadka. Warto zdać sobie jednak sprawę z tego, że kod źródłowy może być traktowany jako swoista instrukcja, która jest pisana i rozumiana głównie przez programistów. Co więcej można o nim powiedzieć i jak można określić jego jakość?

Czym dokładnie jest kod źródłowy?

Zgodnie z tym, co zostało już napisane, kod źródłowy jest instrukcją pisaną poniekąd przez programistę dla programisty. Pisząc go, specjalista wykorzystuje dobrze znany język programowania. Dzięki tej instrukcji, komputer wie jak postąpić, by zaprezentować wyniki konkretnej operacji na danych, które są aktualnie dostępne. Co ciekawe, tworząc kod źródłowy programista musi pamiętać o zachowaniu optymalnej struktury danych. To właśnie od niej zależy, w jaki sposób kolejny programista będzie interpretował wyniki. Będzie on mógł także wprowadzić wiele modyfikacji, zgodnie z własnymi potrzebami. Faktem jest to, że kod źródłowy najczęściej przybiera postać elektroniczną, czyli jest zapisany w formie pliku. Kod źródłowy jest także ogromnym ułatwieniem dla większości programistów, którzy już nie muszą zapisywać dokładnie każdej, wykonanej operacji. Co ciekawe, kod żródłowy jest zawsze dostępny dla wszystkich. Nie stanowi on osobistej własności programisty, który go stworzył. 

W jaki sposób określa się jakość kodu źródłowego?

Kod źródłowy musi mieć odpowiednią jakość, by faktycznie został on dobrze zinterpretowany. Tę jakość określa się na podstawie czterech, głównych wyznaczników. Zaliczają się do nich:

  • czytelność – faktem jest, że kod źródłowy musi być czytelny, właśnie dlatego programiści korzystają z wielu, różnorodnych metod formatowania, by ten aspekt maksymalnie poprawić;
  • wydajność – w tym momencie chodzi o kod wynikowy generowany z kodu źródłowego;
  • rozbudowa – kod źródłowy musi być prosty w rozbudowie, to z kolei warunkowane jest przez wykorzystanie odpowiedniego języka, elementów, a także samych technik związanych z programowaniem;
  • przenośność – również jeden z ważniejszych aspektów czytelności danego kodu źródłowego.
Zobacz:  Honeypot

Jeśli kod źródłowy nie ma odpowiedniej czytelności, ponownie mogą pojawić się pewne problemy związane z jego interpretacją.

Jak najprościej można wyświetlić dany kod źródłowy strony?

Niewielu użytkowników sieci zdaje sobie sprawę z tego, że mogą oni sami wyświetlić kod źródłowy praktycznie każdej strony internetowej.  Jest to bardzo proste i może przydać się tym, którzy chcą zgłębić wiedzę z zakresu kodów źródłowych, ich fragmentów, a nawet struktury danej strony internetowej. W przypadku zdecydowanej większości przeglądarek wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki i z rozwiniętego menu wybrać opcję “Pokaż źródło strony”. W tym momencie po prawej stronie ekranu powinien pojawić się od źródłowy wraz z dodatkowymi elementami. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, wystarczający może okazać się skrót CTRL + U, który również pomoże wyświetlić źródło strony WWW.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,653FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
268SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat