Uwierzytelnianie biometryczne

Uwierzytelnianie biometryczne wciąż budzi wiele wątpliwości, mimo że dzięki nowoczesnym technologiom, praktycznie każdy z nas w jakiś sposób z niego korzysta. Jest to przede wszystkim sposób na zweryfikowanie użytkownika na podstawie czegoś, co on posiada. W tym wypadku są to cechy szczególne i wyznaczniki, którymi może się on wyróżnić. Jednak co właściwie warto wiedzieć o uwierzytelnianiu biometrycznym i gdzie znajduje ono zastosowanie?

Czym dokładnie jest uwierzytelnianie biometryczne?

Co to jest logowanie biometryczne? Wielu użytkowników sieci, aplikacji, a także urządzeń elektronicznych może zadawać sobie dokładnie to samo pytanie. Prawdą jest jednak to, że większość z nas korzysta z tego sposobu logowania się na co dzień. Najprościej można powiedzieć, że jest to logowanie przy pomocy sprawdzenia dokładnej tożsamości użytkownika, na podstawie jego biometrycznych danych. Najczęściej są to unikalne identyfikatory, charakterystyczne jedynie dla jednego użytkownika, po których może on zostać rozpoznany i zweryfikowany. Jakie więc może być hasło biometryczne? Otóż nie jest to szereg liter i cyfr Takim zabezpieczeniem może być chociażby:

  • odcisk palca, a dokładniej znajdujących się na skórze linii papilarnych;
  • kontur dłoni i znajdujące się na niej linie papilarne;
  • ton głosu;
  • tęczówka oka;
  • kształt i znaki szczególne na twarzy.

Jednym słowem, zabezpieczenia biometryczne minimalizują ryzyko tego, że ktokolwiek inny będzie mógł zalogować się na konto użytkownika lub uzyskać dostęp do jego sprzętu.

Gdzie wykorzystuje się uwierzytelnianie biometryczne?

Uwierzytelnianie biometryczne obecnie staje się coraz powszechniejszym systemem zabezpieczeń użytkowników. Tak naprawdę, spotykamy się z nim każdego dnia np. korzystają z iPhone’a. To właśnie ten sprzęt możemy odblokować za pośrednictwem dotyku palca, podczas którego odczytywane są linie papilarne. Jednocześnie wielu producentów różnorodnych aplikacji i programów nadal waha się z wprowadzeniem zabezpieczenia biometrycznego. Wynika to przede wszystkim z dość pokaźnych kosztów. Nie da się ukryć, że hasło biometryczne wymaga zastosowania odpowiednich technologii i czujników, których wdrożenie nie należy do najtańszych. Jednocześnie rozwiązanie to jest szeroko propagowane jako jedno z najlepszych w kontekście zapewnienia użytkownikom wysokiego poziomu ochrony.

Zobacz:  Child Grooming

Czy hasło biometryczne jest wystarczające do ochrony danych wrażliwych?

Zabezpieczenie biometryczne cechuje się najwyższym wskaźnikiem skuteczności, jeśli chodzi o zapobieganie złamania dostępu do urządzeń lub aplikacji, które faktycznie mogą zawierać szereg danych wrażliwych. Jednocześnie często uwierzytelnianie biometryczne może być także jednym z elementów składowych uwierzytelniania dwuskładnikowego. Oznacza to, że użytkownik może być poproszony np. o podanie kodu PIN lub hasła zabezpieczającego, a jeśli nie będzie pewności co do jego tożsamości, wówczas może zaistnieć drugi z elementów składowych, czyli wspomniane już uwierzytelnianie biometryczne na podstawie np. odcisku palca.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,576FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
259SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat