Protokół TCP

Protokół TCP czyli Transmission Control Protocol to jeden z najważniejszych protokołów w odniesieniu do transmisji danych pomiędzy dwoma maszynami. Teoretycznie, jest to protokół połączeniowy, który mimo wszystko korzysta z tradycyjnego protokołu IP. Jednocześnie jest to pojęcie znacznie bardziej złożone. Co więc warto wiedzieć o jego zastosowaniu i o samym protokole TCP?

Czym dokładnie jest protokół TCP?

Protokół TCP, zgodnie z tym co zostało wspomniane, jest protokołem transmisyjnym. Wspiera on przesyłanie i odbieranie danych pomiędzy dwoma urządzeniami. Mówiąc prościej, jest to protokół połączeniowy, korzystający jednocześnie z protokołu IP.  W tym momencie warto zaznaczyć, że protokół TCP jest poniekąd przeciwieństwem UDP. Oznacza to, że pozwala on na transmisję danych z zachowaniem odpowiedniej kolejności ich pakietów. Co ciekawe, sam protokół TCP zapobiega powstawaniu powielonych pakietów danych, czyli tzw. duplikatów. Warto również podkreślić fakt, że protokół TCP działa w jednym, odgórnie ustalonym trybie, którym w tym wypadku jest klient-serwer. Jednocześnie samo połączenie i przygotowanie do transmisji jest inicjowane przez jedną ze stron tj. przez klienta. Jednak możliwość zakończenia połączenia i całej transmisji ma już każda ze stron. 

Jak wygląda nawiązywanie połączenia przez protokół TCP?

Wspomniane zostało, że protokół TCP pozwala na nawiązanie połączenia w trybie klient-serwer. W teorii obie strony są dwoma hostami, pomiędzy którymi, w celu przekazania danych, zastosowanie znajduje procedura three-way handshake. To właśnie sposób nawiązywania połączenia, który w praktyce prezentuje się w następujący sposób:

  • Host (klient) który zwykle rozpoczyna połączenie wysyła do drugiego Hosta segment SYN. Jest on złożony z pewnych numerów ułożonych w sekwencje o różnej wartości.
  • Host (serwer) odbiera segment złożony z sekwencji numerów i w tym momencie przechodzi w tryb RECEIVED. W tym momencie zapada decyzja o chęci nawiązania połączenia. Wówczas host, który ten segment odebrał, wysyła podobny podobny segment do Hosta (klienta), a także segment o nazwie ACK, którego wartość jest o jeden większa niż segment SYN wysłany przez klienta.
  • Pierwszy z hostów, który zainicjował połączenie odbiera oba segmenty, a następnie przechodzi w tryb ESTABLISHED. Wysyła również serwerowi potwierdzenie odebrania segmentów.
  • Host- odbiorca również potwierdza obiór i przechodzi w dokładnie ten sam stan, co host-nadawca.
Zobacz:  Backdoor

Po sekwencji tych działań, klient może bezpiecznie rozpocząć przesyłanie i transmisję danych.

Jak protokół TCP weryfikuje transmisję danych?

Jak każdy protokół, także TCP stosuje pewne techniki, które umożliwiają mu zweryfikowanie danych. Protokół TCP stosuje w tym celu tzw. sumy kontrolne oraz numery pakietów – w formie sekwencyjnej. W przypadku zauważenia braku w transmisji niektórych pakietów z danymi, są one ponownie transmitowane. W ten sposób następuje przekazanie całego, kompletnego segmentu od klienta na serwer. Właśnie w taki sposób zachodzi możliwość zweryfikowania przesyłanych danych.

2.3/5 - (Głosów: 3)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,575FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
259SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat