Backdoor

Backdoor jest używany przez napastników, aby uzyskać dostęp do komputera lub sieci bez odpowiedniego pozwolenia. Backdoor (tylne drzwi, furtka) to niewidoczny na pierwszy rzut oka punkt dostępu do programu komputerowego. Ta luka w budowie systemu operacyjnego osłabia mechanizm bezpieczeństwa.

Wirus Backdoor – jakie możliwości daje hakerom?

Backdoor, czyli wspomniana już “tylna furtka” to coraz częściej wykorzystywany przez hakerów sposób, by ominąć standardowe procedury bezpieczeństwa i szyfrowania na danym urządzeniu. Cyberprzestępca kreuje więc dla siebie punkt wejścia do sieci lub konkretnego oprogramowania, a tym samym uzyskuje pełny dostęp do zgromadzonych tam zasobów. Jednak jakie jeszcze możliwości płyną dla hakera z zainfekowania sprzętu wirusem Backdoor? Otóż:

  • uzyskuje on szansę na wykradzenie tożsamości;
  • może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem;
  • może zainstalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu;
  • może zdecydować się na kradzież informacji np. odnośnie finansów.

Ciekawostką odnośnie Backdoor jest to, że wirus ten może być w pełni legalny sposób wykorzystany np. przez samych twórców danego oprogramowania lub aplikacji, by pozwolić im na łatwy dostęp np. celem rozwiązania problemów i wykonywania konkretnych funkcji. W zdecydowanej większości przypadków wirus Backdoor jest wykorzystywany przez cyberprzestępców dla własnych korzyści.

Jak zapobiegać zainfekowaniu sprzętu przez Backdoor?

Wirus Backdoor może zostać w bardzo łatwy sposób “wpuszczony” do naszego sprzętu, poprzez istnienie luk systemowych, na które w większości sami mamy wpływ. Jedną z najpopularniejszych luk są słabe hasła, które wykorzystywane są do wielu usług jednocześnie. Nie stanowią one żadnego zabezpieczenia przed Backdoor, a wręcz przeciwnie – ułatwiają zainfekowanie wirusem sprzętu. Do innych luk systemowych można zaliczyć także:

  • słabe zapory ogniowe;
  • otwarte porty sieciowe;
  • wadliwe lub nieaktualne oprogramowanie.

Podsumowując, chcąc skutecznie chronić się przed wirusem Backdoor należy wyeliminować wszelakie luki systemowe, które dają im łatwy dostęp do oprogramowania zainstalowanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Istotne okazuje się również posiadanie sprawnego programu antywirusowego, gdyż cyberprzestępcy często korzystają ze złośliwego oprogramowania – które nie zostało zidentyfikowane – by zainstalować Backdoor.

5/5 - (Głosów: 2)
Zobacz:  Exploit
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

14,724FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
324SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat