Cracking

Cracking to pojęcie, z którym informatycy i nie tylko spotykają się coraz częściej. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to jedna z dziedzin wyjątkowo złożonej i skomplikowanej branży IT, która skupia się głównie na łamaniu zabezpieczeń danego oprogramowania. Początki crackingu tak naprawdę sięgają lat 80. XX wieku. Czym więc cracking jest dokładnie i co warto o nim wiedzieć?

Czym dokładnie jest cracking?

Zgodnie z tym, co już zostało wspomniane, cracking jest jedną z dziedzin informatyki, która skupia się głównie na łamaniu zabezpieczeń w stosunku do konkretnego oprogramowania. Jest to także określenie, które odnosi się do całego, wyjątkowo skomplikowanego i rozbudowanego procesu łamania wspomnianego już zabezpieczenia. Tak naprawdę, samo powstanie crackingu jest związane z komputerami Atari oraz Commodore. Już w latach 80. XX wieku wielu producentów zaczęło korzystać z wysokiej jakości zabezpieczeń, głównie po to, by chronić swoje sprzęty przed nielegalnym oprogramowaniem. Jak więc łatwo można się domyślić, z biegiem czasu pojawiły się także osoby, które decydowały się na łamanie wspomnianych już zabezpieczeń. Cracking to określenie, które pochodzi od angielskiego słowa crack, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza dosłownie tyle, co łamać. Pod tym pojęciem należy rozumieć przede wszystkim zbiór podjętych przez crackera działań, które zmierzają do zmiany funkcji zabezpieczeń tak, by sam cracker uzyskał dostęp do zasobów, bez wykorzystania do tego kodu źródłowego. Ciekawostką może być fakt, że zdarza się iż cracking jest używany zamiennie z hackingiem zabezpieczeń. 

Jak działa cracking?

Cracking, choć wielu osobom może wydawać się wyjątkowo prosty, to jednak jest jednym z najbardziej złożonych procesów, jakiego może podąć się informatyk. Przede wszystkim, warto sobie uświadomić, że samo łamanie zabezpieczeń opiera się na zasadach inżynierii wstecznej. W pierwszej kolejności cracking poddaje kod źródłowy dezasemblacji. Dopiero wtedy cracker może zacząć go analizować w taki sposób, by wykryć zabezpieczenia, a następnie próbować je usunąć z wykorzystaniem profesjonalny dezasemblerów.  Warto jednak zauważyć, że do najczęściej łamanych zabezpieczeń należą zabezpieczenia czasowe, czyli tzw. triale. W tym przypadku korzystanie z darmowego lub niepełnego oprogramowania jest darmowe, jednak chcąc przejść na pełną wersję, konieczne będzie uiszczenie pewnej opłaty. Dzięki crackingowi, nie trzeba będzie się już tym martwić.

Zobacz:  Test penetracyjny - Pen testing

Czy cracking jest legalny?

Wiele osób może uważać, że cracking jest całkowicie legalny. Jest to przecież jedna z dziedzin informatyki. Jednak łamanie zabezpieczeń podlega odpowiedzialności karnej co ujęte jest dokładnie w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wobec tego, każdy, kto podejmuje się działań związanych z crackingiem może zostać skazany zarówno na karę grzywny jak i karę pozbawienia wolności w zależności od stopnia skomplikowania przestępstwa. Warto więc mieć aspekt prawny crackingu na uwadze, gdyż z punktu widzenia prawa, nie jest to działanie legalne.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,569FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
256SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat