Dane poufne

Poufne dane to – w najprostszym wyjaśnieniu – informacje, które nie są powszechnie znane. Są one specyficzne dla każdego użytkownika i tylko on powinien mieć do nich dostęp. Dane poufne – definicja tego pojęcia wskazuje również na fakt, że są to informacje nie dostępne dla osób, które zajmują się ich przetwarzaniem i gromadzeniem. Wejście w posiadanie poufnych danych jest możliwe tylko i wyłącznie za pośrednictwem zgody udzielonej przez jego posiadacza. Poufne dane często są nazywane również danymi wrażliwymi. Wynika to głównie z ich charakteru – dostanie się tego typu informacji w niepowołane ręce, może nieść za sobą wyjątkowo przykre konsekwencje dla osoby, które je udostępnia. Szczególnie wyjątkowy charakter danych poufnych uwidacznia się podczas korzystania z sieci. To właśnie poufne dane są najczęstszym celem cyberprzestępców, którzy kradzież wrażliwych danych stawiają sobie za cel nadrzędny. Poufność w sieci jest rozumiana przede wszystkim jako kodowanie informacji, które nie powinny przedostać się do wiadomości publicznej. 

Dane poufne – przykłady

Wiedzą już co to są dane poufne, warto zastanowić się nad tym, jakie informacje obejmują one swoim zasięgiem. Okazuje się, że pod tym pojęciem kryje się każda, nawet najmniejsza informacja, która może doprowadzić np. do wyjawienia tożsamości lub nawet jej kradzieży. Poufne dane to chociażby numer ubezpieczenia społecznego, czyli numer PESEL, hasło do konta w banku, a nawet i informacje personalne jak np. data urodzenia czy adres zamieszkania. Cyberprzestępcy najczęściej poszukują również haseł do mediów społecznościowych, pin do karty kredytowej czy innych informacji, które mogą okazać się im przydatne do wyłudzenia mienia lub osiągnięcia innych korzyści materialnych. Trzeba pamiętać, że poufne dane nigdy nie powinny być udostępniane na łamach Internetu, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo kto i w jakim celu zdecyduje się je wykorzystać. Z tego też powodu, podczas dokonywania transakcji czy korzystania z bankowości online zawsze warto korzystać z bezpiecznych połączeń transmisyjnych. Nie zaleca się np. w tym momencie korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, która nie jest w żaden sposób zabezpieczona.

Zobacz:  Uwierzytelnianie FIDO

Poufne dane – jak je chronić?

Przykłady danych poufnych jasno wskazują na to, że odnoszą się one do informacji, których wyciek może nieść za sobą przykre konsekwencje dla użytkowników sieci. W tym momencie warto skupić się na ich ochronie, co nie jest najtrudniejszym zadaniem. Przede wszystkim warto zwracać uwagę komu udostępniane są dane wrażliwe i czy dana witryna dysponuje protokołem bezpieczeństwa. Co więcej, konieczne jest unikanie podawania wrażliwych informacji na stronach interentowych i w aplikacjach, które nie są zweryfikowane. Przetwarzanie danych wrażliwych zawsze powinno być szyfrowane, tak by nawet w momencie ich przechwycenia, cyberprzestępca nie mógł ich rozszyfrować. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć poufne dane, a poniekąd także i siebie podczas korzystania z sieci.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,900FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
159SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat