Uwierzytelnianie FIDO

Uwierzytelnianie FIDO (Fast Identity Online) to zestaw otwartych standardów uwierzytelniania, które umożliwiają dostawcy usług wykorzystanie istniejących technologii do potwierdzenia tożsamości bez hasła. Fast Identity Online ma za zadanie zwiększenie ochrony bezpieczeństwa oraz prywatności użytkowników.

Uwierzytelnianie FIDO a logowanie bez hasła

Faktem jest, że uwierzytelnianie FIDO umożliwia poszczególnym użytkownikom logowanie się bez podawania hasła. Można się więc zastanowić, w jaki sposób jest to możliwe? Otóż cały Sojusz FIDO wykreować konkretne specjalizacje i certyfikaty, które są kooperacyjne z poszczególnymi firmami, produkującymi sprzęty i urządzenia uwierzytelniające. Można tu wskazać chociażby na poszczególne modele uwierzytelniania biometrycznego jak chociażby rozpoznawanie twarzy – znane nam z iPhone’ów oraz niektórych przeglądarek. Wobec tego, właśnie za ich pośrednictwem uwierzytelnianie może nastąpić bez podawania hasła. Warto jednak mieć na uwadze to, że uwierzytelnianie FIDO oparte jest w dużej mierze na kluczu publicznym i jego kryptografii. Dzięki temu można było zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a także znacznie uprościć sam proces logowania. Faktem jest więc to, że uwierzytelnianie FIDO jest rozwiązaniem dość wygodnym, z którego korzysta obecnie już wielu wydawców sprzętowych. Z pewnością uwierzytelnianie FDIO jest doceniane także przez tysiące użytkowników na całym świecie, gdyż brak konieczności podawania hasła, znacznie przyspiesza cały proces logowania.

Czy uwierzytelnianie FIDO faktycznie poprawia bezpieczeństwo oraz prywatność?

Wiele osób może się zastanawiać, czy uwierzytelnianie FIDO faktycznie jest bezpieczne i poprawia aspekty związane z prywatnością użytkowników. Do niedawna to właśnie manualnie wprowadzane hasła, stanowiły jedno z najlepszych zabezpieczeń. Jednak to właśnie poszczególne specyfikacje FIDO zostały zaprojektowane w taki sposób, by znacznie przyczynić się do poprawy prywatności. Okazuje się, że uwierzytelnianie FIDO może chociażby zapobiegać śledzeniu informacji o danym użytkowniku podczas korzystania z różnorodnych usług online. Uwierzytelnianie FIDO nie ma więc wyraźnych luk jeśli chodzi zarówno o bezpieczeństwo jak i o zachowanie pełnej prywatności. Jeśli więc zdecydujemy się z niego korzystać, wówczas nie powinniśmy się obawiać żadnych uchybień. 

4.8/5 - (Głosów: 5)
Zobacz:  Cyfrowa kryminalistyka
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat