Zarządzanie Tożsamością i Dostępem (IAM)

Zarządzanie Tożsamością i Dostępem (IAM) jest to proces wykorzystywany przez organizacje, w celu przyznawania lub odmawiania dostępu do systemu bezpieczeństwa. IAM jest integracją systemów przepływu pracy, które analizują i sprawiają, że systemy bezpieczeństwa działają efektywnie.

Czym dokładnie jest zarządzanie tożsamością i dostępem?

Zarządzanie tożsamością i dostępem tak naprawdę odnosi się do pełnego cyklu życia – zarówno dostępu jak i tożsamości wraz z uprawnieniami użytkowników – które zlokalizowane są we wszystkich zasobach konkretnego przedsiębiorstwa. Można więc śmiało powiedzieć, że IAM odnosi się do najwyższego poziomu bezpieczeństwa w chmurze. To właśnie za jego pośrednictwem dokonuje się uwierzytelniania użytkowników, a także reguluje się dostęp do wszelakich systemów. Wszystko opiera się na menadżerze tożsamości – w chmurze – który kontroluje uprawnienia dostępu zarówno do usług i aplikacji w chmurze, ale także do aplikacji lokalnych. Organizacje – firmy i przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać IAM na różne sposoby. Najpopularniejszą praktyką jest jednak zasada “zerowego zaufania”. Wówczas usługi zlokalizowane w chmurze integrują otwarte standardy. To z kolei pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z konserwacją. Proces polega na weryfikowaniu i uwierzytelnianiu tożsamości użytkowników oraz ich praw dostępu do różnorodnych aplikacji.

Na co pozwalają organizacjom rozwiązania IAM?

Rozwiązania IAM są bardzo często wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, głównie celem zapewnienia sobie i zasobom znacznie większego poziomu bezpieczeństwa. Co więcej, same rozwiązania zarządzania tożsamością oraz dostępem pozwalają na skorzystanie z narzędzi, które pomagają weryfikować nawet cyfrową tożsamość użytkowników. IAM gwarantuje również bezpieczny i sprawdzony dostęp do wszelakich zasobów firmy. Administratorzy dzięki IAM zyskują możliwość dokładnego śledzenia działań poszczególnych użytkowników, a także na tworzenie precyzyjnych raportów odnośnie działań jakie zostały przez nich podjęte. Jednocześnie jedną z większych zalet zastosowania rozwiązań IAM w organizacji jest również to, że administratorzy mogą egzekwować ustalone wcześniej zasady, dzięki czemu zapewnią zgodność działania całego systemu. Właśnie z tego powodu, tak wiele organizacji obecnie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez IAM. 

5/5 - (Głosów: 4)
Zobacz:  CAPTCHA
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat