Zarządzanie Tożsamością i Dostępem (IAM)

Zarządzanie Tożsamością i Dostępem (IAM) jest to proces wykorzystywany przez organizacje, w celu przyznawania lub odmawiania dostępu do systemu bezpieczeństwa. IAM jest integracją systemów przepływu pracy, które analizują i sprawiają, że systemy bezpieczeństwa działają efektywnie.

Czym dokładnie jest zarządzanie tożsamością i dostępem?

Zarządzanie tożsamością i dostępem tak naprawdę odnosi się do pełnego cyklu życia – zarówno dostępu jak i tożsamości wraz z uprawnieniami użytkowników – które zlokalizowane są we wszystkich zasobach konkretnego przedsiębiorstwa. Można więc śmiało powiedzieć, że IAM odnosi się do najwyższego poziomu bezpieczeństwa w chmurze. To właśnie za jego pośrednictwem dokonuje się uwierzytelniania użytkowników, a także reguluje się dostęp do wszelakich systemów. Wszystko opiera się na menadżerze tożsamości – w chmurze – który kontroluje uprawnienia dostępu zarówno do usług i aplikacji w chmurze, ale także do aplikacji lokalnych. Organizacje – firmy i przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać IAM na różne sposoby. Najpopularniejszą praktyką jest jednak zasada “zerowego zaufania”. Wówczas usługi zlokalizowane w chmurze integrują otwarte standardy. To z kolei pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z konserwacją. Proces polega na weryfikowaniu i uwierzytelnianiu tożsamości użytkowników oraz ich praw dostępu do różnorodnych aplikacji.

Na co pozwalają organizacjom rozwiązania IAM?

Rozwiązania IAM są bardzo często wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, głównie celem zapewnienia sobie i zasobom znacznie większego poziomu bezpieczeństwa. Co więcej, same rozwiązania zarządzania tożsamością oraz dostępem pozwalają na skorzystanie z narzędzi, które pomagają weryfikować nawet cyfrową tożsamość użytkowników. IAM gwarantuje również bezpieczny i sprawdzony dostęp do wszelakich zasobów firmy. Administratorzy dzięki IAM zyskują możliwość dokładnego śledzenia działań poszczególnych użytkowników, a także na tworzenie precyzyjnych raportów odnośnie działań jakie zostały przez nich podjęte. Jednocześnie jedną z większych zalet zastosowania rozwiązań IAM w organizacji jest również to, że administratorzy mogą egzekwować ustalone wcześniej zasady, dzięki czemu zapewnią zgodność działania całego systemu. Właśnie z tego powodu, tak wiele organizacji obecnie nie wyobraża sobie funkcjonowania bez IAM. 

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

3,997FaniLubię
150ObserwującyObserwuj
40SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Czym jest cyberprzemoc?

Jak działa TLS/SSL

Czym jest Cryptojacking

ICMP Flood

Czym jest atak DoS

× Chat