Oszustwa dezinformacyjne

Dezinformacja to określony rozwinięty rodzaj przekazu opartego na fałszu, który ma paraliżować odbiorcę, lub tak kształtować, by działał w sposób oczekiwany przez manipulatora. Oszustwa dezinformacyjne są zamierzchłych czasów stałym zjawiskiem w komunikacji międzyludzkiej. Przekazując informacje człowiek, celowo lub też nieświadomie, może zwodzić odbiorcę, dodając do jej czystej postaci, własną interpretację, ocenę, komentarz, żart, czy subiektywną opinię – nie oparte na pogłębionej wiedzy o przedmiocie, czy jakiejkolwiek kompetencji do zabierania głosu w danej sprawie.

Fake News, to też oszustwa informacyjne prowadzące do wyłudzeń!
Fake News, to też oszustwa informacyjne prowadzące do wyłudzeń!

Biorąc pod uwagę kryterium intencji źródła lub dystrybutora fałszu, badacze wyróżniają zgodnie trzy kategorie kłamstwa informacyjnego:

  • mylna informacja (misinformation) – informacja, która nie jest zgodna z rzeczywistością, Może być rozprzestrzeniana zarówno umyślnie, jak i nieświadomie, bez intencji szkodzenia odbiorcy,
  • dezinformacja (disinformation) – celowo wytworzona i/lub powielana nieprawdziwa oraz zmanipulowana informacja. Intencją nadawcy jest wprowadzenie w błąd odbiorcy dla realizacji określonych celów politycznych, ekonomicznych lub wojskowych,
  • szkodliwa informacja (malinformation) – złe wykorzystanie prawdziwej informacji, lub stereotypu, np. w celu napiętnowania określonych grup społecznych – np. mowa nienawiści.

O zjawisku dezinformacji, jego wpływie na społeczeństwo i o niebezpieczeństwach związanych z fakenews, w webinarze zatytułowanym “oszustwa dezinformacyjne” opowiadają:

Filip Bryjka – politolog i doktor nauk o bezpieczeństwie. Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w Warszawie i wykładowca Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Specjalizuje się w problematyce zagrożeń hybrydowych. Uczestnik dwóch projektów badawczych Kwatery Głównej NATO dotyczących zwalczania dezinformacji i projektu Obserwatorzy Kremla, który koncentruje się na rozpoznawaniu i demaskowaniu dezinformacji rosyjskiej.

Mikołaj Rogalewicz – specjalista ds. dezinformacji, analityk ds. dezinformacji rosyjskiej w projekcie Obserwatorzy Kremla. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Jego zainteresowania badawcze związane są ze zwalczaniem dezinformacji przez UE i NATO. Przez ponad 3 lata pracował jako analityk w polskiej organizacji fact-checkingowej. Specjalizuje się w problematyce dezinformacji.

Oceń artykuł
Zobacz:  Zagrożenia dla dzieci i młodzieży w cyberświecie

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,576FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
259SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat