VPN dla początkujących: Dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Czym jest usługa VPN?

Usługa VPN (ang. Virtual Private Network) jest to technologia, która umożliwia tworzenie prywatnego i bezpiecznego połączenia sieciowego między minimum dwoma punktami znajdującymi się w dowolnych miejscach na świecie. Jej głównym celem jest ochrona prywatności oraz zwiększenie bezpieczeństwa transmisji danych w Internecie.


Bezpieczeństwo danych dzięki Virtual Private Network

Usługa VPN tworzy pewnego rodzaju tunel komunikacyjny pomiędzy urządzeniem użytkownika a serwerem VPN. Tunel ten jest wirtualnym kanałem, który zapewnia bezpieczną transmisję danych między dwoma punktami. W trakcie przesyłania danych wszystkie informacje są szyfrowane.

Dzięki temu użytkownik może bezpiecznie korzystać z publicznych, niezaufanych sieci Wi-Fi, takich jak te dostępne na lotniskach, hotelach, restauracjach. Kodowanie danych zapobiega podsłuchiwaniu przez potencjalnych cyberprzestępców, co jest szczególnie ważne podczas przesyłania poufnych informacji, takich jak dane logowania, numery kart kredytowych czy dane osobowe.


Szyfrowanie danych VPN

Szyfrowanie danych jest kluczowym elementem VPN. Usługa wykorzystuje różne protokoły szyfrowania, takie jak Secure Socket Layer (SSL) czy Transport Layer Security (TLS), aby zabezpieczyć dane przed nieautoryzowanym dostępem. W rezultacie nawet gdyby dane zostały przechwycone przez niepożądane osoby, pozostaną one nieczytelne i niezrozumiałe. Tylko odbiorca z odpowiednim kluczem jest w stanie odczytać zaszyfrowane informacje.


Maskowanie adresu IP

Ważną rzeczą jest fakt, że VPN maskuje adres IP użytkownika. Dzięki usłudze użytkownik może ukryć swoje prawdziwe IP i zamiast tego używać adres IP serwera VPN. To znacząco wpływa na prywatność, ponieważ utrudnia śledzenie aktywności online.

Zobacz:  Jak uchronić się przed niechcianymi połączeniami?

Ominięcie blokad geograficznych

Usługa VPN umożliwia obejście blokad geograficznych, które często są stosowane przez serwisy streamingowe, portale internetowe czy platformy e-commerce. Poprzez wybór odpowiedniego serwera VPN w innym kraju, użytkownik omija blokady i uzyskuje dostęp do treści, które normalnie nie byłyby dostępne w regionie, którym przebywa.


Dla kogo skierowana jest usługa VPN?

Usługi VPN są dostępne zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. Firmy często korzystają z VPN do zapewnienia bezpiecznego zdalnego dostępu dla pracowników oraz do tworzenia sieci wirtualnych pomiędzy oddziałami, co umożliwia bezpieczną komunikację i wymianę danych.

Usługa VPN jest też przydatna w przypadku zdalnej pracy. Za jej pomocą, pracownicy mogą połączyć się z firmową siecią prywatną i uzyskać bezpieczny dostęp do plików lub aplikacji. To umożliwia elastyczność i mobilność pracowników, a jednocześnie zapewnia ochronę przed wyciekiem i nieuprawnionym dostępem do danych firmy.


Najpopularniejsze usługi VPN na rynku


1. NordVPN


NordVPN to jedna z najpopularniejszych usług VPN na rynku, która zdobyła uznanie swojej atrakcyjnej cenie, bogatej funkcjonalności oraz wysokim standardom bezpieczeństwa. NordVPN oferuje szeroki wybór serwerów rozmieszczonych w ponad 60 krajach na całym świecie. Usługa posiada funkcję CyberSec, która chroni użytkowników przez szkodliwym oprogramowaniem oraz blokuje dostęp do stron internetowych zawierających złośliwe treści. NordVPN dostępny jest dla sytemów, w tym Windows, macOS, Android i iOS.

Cena: Pakiet roczny – 29,59 zł za miesiąc

Link: https://nordvpn.com/pl/


2. Surfshark


Surfshark to stosunkowa nowa usługa VPN na rynku. Staje się coraz bardziej popularna dzięki swojej bogatej funkcjonalności i wysokim standardom bezpieczeństwa. Surfshark oferuje szeroki wybór serwerów rozmieszczonych w ponad 65 krajach na całym świecie. Usługa oferuje różne funkcje, jak na przykład CleanWeb, która blokuje reklamy oraz chroni przez złośliwym oprogramowaniem. Warto również zwrócić uwagę na funkcję MultiHop, która przekierowuje ruch sieciowy przez kilka serwerów VPN, zwiększając jeszcze bardziej poziom anonimowości i bezpieczeństwa. Surfshark dostępny jest na systemach Windows, macOS, Android i iOS.

Zobacz:  Bezpieczeństwo chmury

Cena: Pakiet roczny – 54 zł za miesiąc

Link: https://surfshark.com/pl/


3. ExpressVPN


ExpressVPN to jedna z najlepszych usług VPN na rynku, która cieszy się uznaniem ze względu na swoją niezawodność, szybkość, bezpieczeństwo oraz szeroki wybór serwerów. Serwery ExpressVPN rozmieszone są w 94 krajach na całym świecie. Usługa oferuje dodatkowe funkcje m.in. split tunneling, który umożliwia użytkownikowi wybór aplikacji, które mają korzystać z tunelu VPN, podczas gdy inne aplikacje nadal działają z bezpośrednim połączeniem z Internetem. ExpressVPN jest dostępny na dla systemów Windows, macOS, Android oraz iOS.

Cena: Pakiet roczny – około 54 zł za miesiąc

Link: https://www.expressvpn.com/pl


4. CyberGhost


CyberGhost to popularna usługa VPN, która wyróżnia się swoją prostą obsługą, zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa i ochrony prywatności. CyberGhost oferuje rozbudowaną sieć serwerów, obejmującą ponad 7000 serwerów w ponad 90 krajach. Usługa CyberGhost oferuje również funkcję “NoSpy”, która umożliwia korzystanie z dedykowanych serwerów VPN zarządzanych bezpośrednio przez firmę. Aplikacja CyberGhost dostępna jest dla różnych systemów, takich jak Windows, macOS, Android i iOS.

Cena: Pakiet półroczny – około 32 zł na miesiąc

Link: https://www.cyberghostvpn.com/pl_PL/


5. AtlasVPN


AtlasVPN to usługa VPN, która oferuje wysokie standardy bezpieczeństwa. Atlas VPN oferuje ponad 1000 serwerów umiejscowionych w 49 lokalizacjach na świecie. Usługa oferuje nam m.in. funkcję kill switch, która chroni przed wyciekami danych w przypadku przerwania połączenia VPN. AtlasVPN dostępny jest na systemach Windows, macOS, Android i iOS.

Cena: Plan roczny – 52,85 zł za miesiąc

Link: https://atlasvpn.com/


6. Private Internet Access (PIA)


Private Internet Access (PIA) to popularna usługa VPN, która cieszy się dobrą reputacją ze względu na swoje wysokie standardy bezpieczeństwa, ochronę prywatności i prostą obsługę. Usługa oferuje nam parę przydanych funkcji, na przykład wyłącznik awaryjny, który w przypadku nieoczekiwanej utraty połączenia z VPN nie pozwoli, żeby twoje dane wyciekły. W zestawie dostajemy również ad blocker „Mace” oparty na DNS, który chroni użytkownika przed reklamami oraz złośliwym oprogramowaniem. Private Internet Access dostępny jest na systemach Windows, macOS, Android i iOS.

Zobacz:  Oszustwa internetowe - gdzie je zgłosić i jak się przed nimi uchronić?

Cena: Plan roczny – około 50 zł za miesiąc

Link: https://www.privateinternetaccess.com/pl/


7. ProtonVPN


ProtonVPN to usługa VPN, która zapewnia bezpieczne i prywatne połączenie internetowe. Jest rozwijana przez firmę Proton AG, znanej również z usługi poczty elektronicznej ProtonMail. ProtonVPN oferuje nam parę przydanych funkcji, na przykład Secure Core. Funkcja ta przekierowuje ruch przez bezpieczne serwery w kraju o bardziej przyjaznym dla prywatności prawodawstwie. Funkcją wartą uwagi jest również Kill Switch, który automatycznie przerywa połączenie z Internetem w przypadku utraty połączenia VPN.

Cena: Plan roczny – około 45 zł za miesiąc

Link: https://protonvpn.com/pl/

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat