Bloker

Bloker (ang. blocker) to rodzaj oprogramowania ransomware, które blokuje komputer lub urządzenie mobilne, zwykle z żądaniem okupu. W przeciwieństwie do standardowego ransomware blokery nie szyfrują danych użytkownika, ale sprawiają, że system nie nadaje się do użytku. Takie złośliwe oprogramowanie zazwyczaj wyświetla niedający się zamknąć komunikat z żądaniem zapłaty na wierzchu wszystkich innych okien.

Czasami blokery obierają za cel konkretne aplikacje, na przykład przeglądarkę, zamiast na całe urządzenie. Szczególnym i nie nielegalnym przypadkiem blokera jest taki, który wyświetla okno zachęcające użytkownika do zakupu pełnej wersji programu po zakończeniu okresu próbnego.

Jak działa atak blokerem?

Zgodnie z tym co zostało wspomniane, bloker jest złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Niemniej jednak działa on w nieco inny sposób. Co ciekawe, wielu przeciętnych użytkowników sieci z pewnością nie raz spotkało się już z blokerami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przeciętny atak typu bloker pojawia się – najczęściej – w formie komunikatu, którego nie da się zamknąć za pomocą jednego kliknięcia. Może to być przykładowo zachęta do kupienia pełnej wersji programu czy wzięcia udziału w ankiecie. Blokery sprawiają, że użytkownik nie może wykonać na swoim urządzeniu lub w konkretnie otwartym oknie przeglądarki absolutnie żadnych działań. Ciekawostka jest fakt, że blokery nie zawsze muszą być wykorzystywane celem ataku. Obecnie tego typu oprogramowania dostępne sa do pobrania dla każdego z internautów. Mogą one stanowić np. jeden z elementów kontroli rodzicielskiej i będzie on blokował dostęp do konkretnych programów z których dzieci nie powinny korzystać.

Jak chronić się przez blokerami podczas korzystania z sieci?

Blokery – jak praktycznie każde oprogramowanie typu ransomware – nie powinny sprawiać większych problemów przy próbie ich usunięcia. Jednak kluczem do sukcesu okazuje się posiadanie aktywnego i solidnego programu antywirusowego. Za jego pośrednictwem można nie tylko usunąć złośliwe blokery, ale także zapobiegać takim atakom w przyszłości. Warto również mieć na uwadze to, że blokery najczęściej “atakują” na niesprawdzonych i niezabezpieczonych witrynach, z których użytkownicy chętnie decydują się na pobieranie plików czy oprogramowań. Warto więc sprawdzać, czy dana witryna posiada wszelakie protokoły zabezpieczeń, a mimo wszystko warto także posiadać skaner antywirusowy. Blokery nie zawsze utrudniają dostęp do całego urządzenia. Mogą one za cel obierać okna w przeglądarce lub poszczególne aplikacje. Posiadanie programu antywirusowego na urządzeniu mobilnym jest więc również jak najbardziej wskazane. W ten prosty sposób można chronić się przez złośliwym oprogramowaniem ransomware oraz blokerami. 

5/5 - (Głosów: 6)
Zobacz:  Malvertising
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat