Bloker

Bloker (ang. blocker) to rodzaj oprogramowania ransomware, które blokuje komputer lub urządzenie mobilne, zwykle z żądaniem okupu. W przeciwieństwie do standardowego ransomware blokery nie szyfrują danych użytkownika, ale sprawiają, że system nie nadaje się do użytku. Takie złośliwe oprogramowanie zazwyczaj wyświetla niedający się zamknąć komunikat z żądaniem zapłaty na wierzchu wszystkich innych okien.

Czasami blokery obierają za cel konkretne aplikacje, na przykład przeglądarkę, zamiast na całe urządzenie. Szczególnym i nie nielegalnym przypadkiem blokera jest taki, który wyświetla okno zachęcające użytkownika do zakupu pełnej wersji programu po zakończeniu okresu próbnego.

Jak działa atak blokerem?

Zgodnie z tym co zostało wspomniane, bloker jest złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Niemniej jednak działa on w nieco inny sposób. Co ciekawe, wielu przeciętnych użytkowników sieci z pewnością nie raz spotkało się już z blokerami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przeciętny atak typu bloker pojawia się – najczęściej – w formie komunikatu, którego nie da się zamknąć za pomocą jednego kliknięcia. Może to być przykładowo zachęta do kupienia pełnej wersji programu czy wzięcia udziału w ankiecie. Blokery sprawiają, że użytkownik nie może wykonać na swoim urządzeniu lub w konkretnie otwartym oknie przeglądarki absolutnie żadnych działań. Ciekawostka jest fakt, że blokery nie zawsze muszą być wykorzystywane celem ataku. Obecnie tego typu oprogramowania dostępne sa do pobrania dla każdego z internautów. Mogą one stanowić np. jeden z elementów kontroli rodzicielskiej i będzie on blokował dostęp do konkretnych programów z których dzieci nie powinny korzystać.

Jak chronić się przez blokerami podczas korzystania z sieci?

Blokery – jak praktycznie każde oprogramowanie typu ransomware – nie powinny sprawiać większych problemów przy próbie ich usunięcia. Jednak kluczem do sukcesu okazuje się posiadanie aktywnego i solidnego programu antywirusowego. Za jego pośrednictwem można nie tylko usunąć złośliwe blokery, ale także zapobiegać takim atakom w przyszłości. Warto również mieć na uwadze to, że blokery najczęściej “atakują” na niesprawdzonych i niezabezpieczonych witrynach, z których użytkownicy chętnie decydują się na pobieranie plików czy oprogramowań. Warto więc sprawdzać, czy dana witryna posiada wszelakie protokoły zabezpieczeń, a mimo wszystko warto także posiadać skaner antywirusowy. Blokery nie zawsze utrudniają dostęp do całego urządzenia. Mogą one za cel obierać okna w przeglądarce lub poszczególne aplikacje. Posiadanie programu antywirusowego na urządzeniu mobilnym jest więc również jak najbardziej wskazane. W ten prosty sposób można chronić się przez złośliwym oprogramowaniem ransomware oraz blokerami. 

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

3,997FaniLubię
150ObserwującyObserwuj
40SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Czym jest cyberprzemoc?

Jak działa TLS/SSL

Czym jest Cryptojacking

ICMP Flood

Czym jest atak DoS

× Chat