System nazw domen (DNS)

System nazw domen (ang. Domain Name System – DNS) jest jednym z fundamentów Internetu. Działa on w tle i dopasowuje nazwy stron internetowych, które ludzie wpisują w pole wyszukiwania, do odpowiadającego im adresu IP. Dzięki niemu nie musimy zapamiętywać długiego ciągu cyfr adresu IP strony.

Co wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS?

Szybkość odpowiedzi serwera DNS zależy głównie od jednego z czynników. Jest nim czas, potrzebny na to, by serwer DNS odnalazł adres IP, który przypisany jest dla danej domeny. Co więcej, w dużej mierze czynnik ten zależny jest od odległości komputera od serwera. Jednocześnie opóźnienia w komunikacji są dość powszechne. Zwykle powodem tego jest mocno skomplikowana struktura samej witryny internetowej. Obecnie wiele witryn zawiera przekierowania i odwołania do innych stron internetowych i reklam. W tym wypadku serwer DNS – zanim znajdzie adres IP danej strony – będzie musiał przetłumaczyć również adresy innych witryn. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zmiana serwera DNS na taki, który działa szybciej i ma znacznie większą przepustowość.

Jakie są rodzaje autoratywnych serwerów DNS?

Autoratywne serwery DNS to te, które zawsze posiadają bieżące informacje odnośnie komputerów w konkretnej domenie. Zwykle rolę serwera autoratywnego spełnia serwer lokalny. Można jednak wyróżnić ich następujące rodzaje:

  • DNS Master Server – jest to główny serwer danej domeny. To właśnie na nim przechowywane są wszelkie informacje związane z jej konfiguracją;
  • DNS Slave Server – to z kolei serwer wtórny. Jego zadaniem jest automatyczne pobieranie danych, które zapisywane są w serwerze głównym. Zwykle DNS Slave Server jest używany w formie serwera zapasowego.
Zobacz:  SECaaS

DNS Master Server jest więc serwerem najważniejszym, zaś DNS Slave Server spełnia rolę alternatywnego.

Jakie są rodzaje zapytań DNS?

W przypadku rodzajów zapytań DNS można wskazać na rekurencyjne oraz iteracyjne. W pierwszym przypadku zapytania wymuszają na DNS odnalezienie konkretnych informacji o wyszukiwanej domenie lub nawet przesłanie informacji o jej ewentualnym błędzie. Analogicznie zapytania iteracyjne nie wymuszają na DNS łączenia się z innymi serwerami, jeśli nie jest to możliwe. W zamian za to sugerowana jest jedna z wielu odpowiedzi, która w danym momencie jest dostępna i uznana za najlepszą.

4.9/5 - (Głosów: 7)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,576FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
259SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat