Oszustwa internetowe – gdzie je zgłosić i jak się przed nimi uchronić?

W Internecie możemy znaleźć obecnie wszystko – od informacji po rozrywkę i usługi. Nic więc dziwnego, że użytkowników sieci stale przybywa, a w Internecie pojawia się coraz więcej zagrożeń. Każdy użytkownik sieci jest świadomy tego, że nie może na jej łamach zachować pełnej anonimowości. W efekcie każdy z nas jest – świadomie bądź nie – narażony na stanie się ofiarą oszustwa internetowego. Jak więc można się przed nimi uchronić i gdzie można je zgłosić?

Oszustwa internetowe – jak się przed nimi uchronić?

Oszustwa w sieci stały się dość powszechnym sposobem na wyłudzenie danych, a także środków finansowych. Głównie opierają się one na naiwności i emocjach internautów, którzy ślepo wierzą we wszystko, co zostanie im zademonstrowane na kartach przeglądarki. Warto jednak wiedzieć, że przed oszustwami internetowymi każdy z nas może chronić się we własnym zakresie. Najważniejsze wydaje się być:

  • posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego – oszuści internetowi często bazują na złośliwym oprogramowaniu. W momencie, kiedy nasz komputer czy urządzenie mobilne zostanie zainfekowane, mogą oni np. śledzić każdy ruch jaki wykonamy myszką, czy każe kliknięcie na klawiaturze. W ten sposób oszuści poznają nasze hasła, które potem są chętnie wykorzystywane.
  • wartościowanie “podejrzanych” maili – elektroniczna skrzynka pocztowa stała się domem dla oszustów internetowych i najprostszym sposobem na wyłudzenie danych, a nawet i kradzież tożsamości. Warto więc za każdym razem dokładnie wartościować linki i załączniki, które przyszły do nas w wiadomości e- mail, szczególnie jeśli nie znamy ich nadawcy.
  • wykorzystanie protokołu SSL przy dokonywaniu transakcji – robiąc zakupy online, czy regulując należności warto zawsze sprawdzać, czy strona chroniona jest certyfikatem SSL – ikonka z kłódką w pasku przeglądarki. Certyfikat ten jest gwarancją szyfrowanego połączenia, które zabezpiecza nasze dane i nie pozwala na ich przechwycenie.
Zobacz:  Aktywność APT28

W ten prosty sposób możemy zwiększyć bezpieczeństwo danych w sieci i skutecznie zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustwa internetowego.

Gdzie zgłosić oszustwa internetowe?

Zgodnie z artykułem 286, paragraf 1 Kodeksu Karnego oszustwo – często nazywane także wyłudzeniem – jest traktowane jako przestępstwo. Przepisy Kodeksu Karnego mając na myśli “oszustwo” odnoszą się do wszystkich jego form, także i tych, które odnoszą się do sieci. Co więcej ten sam artykuł Kodeksu Karnego określa jasne kryteria, które determinują “oszustwo”. Zalicza się do nich:

  • celowe wprowadzenie w błąd pokrzywdzonego;
  • wyzyskanie błędu pokrzywdzonego;
  • wyzyskanie niezdolności pokrzywdzonego do należytego podjęcia działania.

Powyższe aspekty w prosty sposób można odnieść do oszustwa internetowego, a co za tym idzie, jeśli staliśmy się jego ofiarą, wówczas mamy pełne prawo do dokonania zgłoszenia. Najlepiej zrobić to bezpośrednio w najbliższej jednostce policji. Pamiętajmy jednak, by zabrać ze sobą wszystkie dowody na popełnienie przestępstwa w formie oszustwa internetowego.

Oszustwa internetowe – od jakiej kwoty?

Oszustwa internetowe najczęściej sprawiają, że musimy pogodzić się ze stratą gotówki. Wówczas wiele osób zastanawia się, jaka kwota oszustwa uprawnia nas do złożenia zawiadomienia w prokuraturze. Otóż powołując się ponownie na artykuł 286, paragraf 1 Kodeksu Karnego, warto zauważyć, że nie ma tam sprecyzowanej kwoty, od której oszustwo internetowe uznawane jest za przestępstwo. Wobec tego, nawet jeśli stracimy 20, 50 czy 100 złotych, za każdym razem możemy zgłosić ten fakt do prokuratury. W przypadku jednak, kiedy oszust jest w posiadaniu danych do naszej karty kredytowej, czy numeru PESEL, wówczas od razu warto zgłosić się do prawnika celem ustalenia dalszych kroków.

Oszustwa internetowe – konsekwencje

Oszustwo lub oszustwo komputerowe – do którego odnosi się dokładnie artykuł 287 Kodeksu Karnego, traktowane są jako przestępstwo. Wobec tego może za nie zostać wymierzona kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Sądy jednak wymierzają kary z uwzględnieniem okoliczności jak np. staranie się o naprawienie szkody czy zachowanie pokrzywdzonego o czym dokładniej traktuje artykuł 55 Kodeksu Karnego. Warto wiedzieć, że im skala oszustwa internetowego jest większa, tym mniej okoliczności łagodzących może zostać zastosowanych. Odnosi się to nie tylko do oszustw internetowych polegających na wyłudzeniu gotówki, ale także do oszustw opiewających na kradzież tożsamości, wyłudzenie wrażliwych danych, a także ich przekazywanie i rozpowszechnianie. 

4.5/5 - (Głosów: 11)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,555FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
219SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat