Hakowanie kamer – jak sprawdzić czy ktoś nas podgląda?

Z kamer internetowych obecnie korzysta praktycznie każdy z nas. Wiele osób decyduje się na to, by to niewielkie urządzenie dokupić do komputera stacjonarnego, a w laptopach stało się ono już standardem. Jednocześnie cyberprzestępcy stale znajdują nowe sposoby na hakowanie kamerek, co stanowi dla ich użytkowników jedno z większych zagrożeń. Wobec tego, jak sprawdzić kamerkę internetową i dowiedzieć się, czy ktoś nas podgląda?

Hakowanie kamer – jak do tego dochodzi?

Hakowanie kamer jest przestępstwem związanym z naruszeniem prywatności. Jednocześnie cyberprzestępcze podziemie stale znajduje nowe sposoby, przez co hakowanie kamer stało się już prawdziwym standardem. Cyberprzestępcy mają nie tylko niezbędne know-how, ale także i narzędzia, które umożliwiają im przeprowadzenie skutecznego i szybkiego ataku. Jednym z takich narzędzi jest np. trojan zdalnego dostępu. Dzięki niemu można przejąć pełną kontrolę i zdalnie sterować komputerem ofiary ataku. W efekcie, cyberprzestępca otrzymuje obraz wszystkiego, co dzieje się przed obiektywem kamery, a następnie może przesłać zapisane pliki. Warto jednak zauważyć, że tego typu oprogramowanie pozwala nie tyko na hakowanie kamer, ale umożliwia także rejestrowanie naciśnięć klawiszy. W prosty sposób cyberprzestępca może więc wejść w posiadanie naszego hasła do bankowości internetowej lub innych profili w mediach społecznościowych.

Jak sprawdzić, czy kamera nagrywa?

Podglądanie przez kamery w laptopie daje cyberprzestępcom duże możliwości w zakresie późniejszych działań. Szantaże, wyłudzenia oraz uzyskanie dostępu do wrażliwych danych to jedne z najpoważniejszych konsekwencji. Wiele osób może się więc zastanawiać: jak sprawdzić, czy ktoś mnie podgląda przez kamer w laptopie? Otóż jednymi z najpopularniejszych sygnałów odnośnie tego, że kamera została przejęta przez cyberprzestępcę są:

  • zapalona kontrolka kamery – szczególnie w momencie, kiedy z niej nie korzystamy;
  • specyficzne pliki na komputerze – mogą one zawierać nagrany obraz z zaatakowanej kamery;
  • nietypowe aplikacje – to właśnie za ich pośrednictwem cyberprzestępca uzyskuje dostęp do kamery;
  • zmiana domyślnych ustawień – to najczęstszy symptom tego, że komputer i kamera zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.
Zobacz:  Czym jest Cryptojacking

Podglądanie przez kamerę do laptopa – mimo wszystko – nie jest proste do wykrycia. Zaawansowane metody, którymi posługują się cyberprzestępcy pozwalają np. na wyłączenie światła kamery. Wówczas użytkownik nie będzie świadomy, czy ktoś go właśnie nagrywa.

Jak sprawdzić kamerę w laptopie?

Teoretycznie nie da się znaleźć jednego, prostego sposobu na to, jak sprawdzić czy kamera nagrywa. Cyberprzestępcy są w stanie skutecznie ukryć ślady swojej działalności. Warto jednak zachować czujność np. w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności na komputerze, z którego aktualnie korzystamy. Jeśli np. ostatnimi czasy kamera w laptopie nie była uruchomiona, a po wejściu w jej ustawienia widzimy zmiany w domyślnych wartościach, może to oznaczać, że staliśmy się ofiarą cyberprzestępcy. Sprawdzenie kamery internetowej nie jest tak oczywiste, jednak zachowując czujność i dobrze znając swoje urządzenie, powinniśmy szybko wykryć podejrzane aktywności.

Jak uchronić się przed przejęciem kamery internetowej przez cyberprzestępcę?

Niestety, hakerzy coraz skuteczniej infekują nasze urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej mają oni ułatwione zadanie z powodu naszych zaniedbań. Najczęściej hakowanie kamer jest możliwe poprze furtki w zabezpieczeniach. Nieaktualne oprogramowanie czy brak antywirusa sprawia, że kamera do podglądania może być jeszcze łatwiej wykreowana przez cyberprzestępcę. Dobrą – i jednocześnie najprostszą praktyką – jest zakrycie kamery w laptopie. W sklepach z RTV i AGD można dostać specjalne zaślepki, które można montować i demontować w momencie, kiedy będziemy chcieli z kamery skorzystać.

Czy hakerzy mogą podglądać Cię przez telefon?

Okazuje się, że w przypadku laptopów kamera do podglądania jest wręcz oczywista, a ataki te często prowadzone są przez cyberprzestępców. Jednak czy hakerzy mogą podglądać Cię przez telefon? Otóż jak najbardziej. Telefony z Androidem czy iOS również mogą zostać zainfekowane.

Jak sprawdzić czy ktoś nas podgląda przez kamerę w smartfonie?

Ponownie wiele osób może się zastanawiać, jak sprawdzić kamerę w smartfonie? Niestety, to również nie jest takie oczywisty. Przede wszystkim, o zainfekowaniu telefonu i przejęciu kontroli nad kamerą mogą świadczyć poniższe symptomy:

  • spadek wydajności smartfona – może się on rozładowywać szybciej i znacznie wolniej działać;
  • pojawiają się nieznane aplikacje i wiadomości;
  • znacznie zwiększa się zużycie danych – nawet, kiedy to nie użytkownik jest za to odpowiedzialny;
  • pojawiają się zdjęcia lub pliki wideo, które nie były wykonane przez użytkownika.
Zobacz:  Czym jest cyberprzemoc?

W takim momencie użytkownik może podejrzewać, że cyberprzestępca przejął kontrolę nad jego urządzeniem – także nad kamerą. Warto więc obserwować poprawność działania smartfona, a w razie konieczności zainstalować aplikacje, które pozwalają go dodatkowo zabezpieczyć przez złośliwym oprogramowaniem i podobnymi atakami w przyszłości. 

4.2/5 - (Głosów: 21)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

10,272FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
134SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat