Zapora sieciowa

Zapora sieciowa jest systemem bezpieczeństwa, który tworzy wirtualną granicę wokół sieci stacji roboczych, zapobiegając przenikaniu do niej niebezpiecznych robaków oraz wirusów. Ma zdefiniowany zestaw reguł bezpieczeństwa i monitoruje przychodzący oraz wychodzący ruch sieciowy.

Jak działa zapora sieciowa?

Zapora sieciowa – popularnie nazywana po prostu firewall – jest jednym z systemów bezpieczeństwa sieciowego. Jej zadaniem jest nic innego, jak monitorowanie ruchu – zarówno przychodzącego jak i wychodzącego. Zapora sieciowa została wyposażona w cały szereg wbudowanych mechanizmów, w formie bibliotek. To właśnie w nich zapisane są wszelakie zakazy i nakazy, które odnoszą się głównie do ruchu sieciowego. W prostszych słowach można powiedzieć, że w momencie kiedy dane połączenie – wychodzące lub przychodzące – nie spełnia określonych norm i zakazów, wówczas zapora ogniowa je po prostu blokuje. Dzięki temu już na wyjątkowo wczesnym etapie może nas ona ochronić przed wszelakimi atakami hackerskimi i zagrożeniami wynikającymi z nierozsądnego zachowania w sieci. Zapora ogniowa działa jak specyficzny filter, który analizuje każdą aktywność. Bierze ona pod uwagę konkretne dane pochodzące z sieci LAN, które następnie przesyłane są do Internetu globalnego. Zapora ogniowa spełnia więc rolę swoistej ściany, która pozwala skutecznie wykrywać niepożądane aktywności w sieci i jednocześnie odpowiednio wcześnie je blokuje.

Jakie są rodzaje zapory sieciowej?

Wraz ze wzrostem zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości, zapory sieciowe ewoluowały na przestrzeni lat. Do najpopularniejszych jej rodzajów można zaliczyć:

  • zaporę filtrującą – zapory te na bieżąco filtrują aktywności pochodzące z sieci;
  • zaporę pośredniczącą – są one znane jako zapory proxy. Umożliwiają one blokowanie np, nieodpowiednich treści, a także pozwalają na to, by ukryć dane sieciowe konkretnego nadawcy.

Oczywiście można tu wyróżnić jeszcze zapory sieciowe ujednoliconego zażądania zagrożeniami. To właśnie ich zadaniem jest ochrona przed nieautoryzowanym i niezweryfikowanym dostępem do sieci LAN. Tego rodzaju zapory sieciowe są swoistym połączeniem wyżej wspomnianych i zapewniają jeszcze skuteczniejszą i jeszcze szerszą ochronę użytkowników. Jak więc widać, korzystanie z zapory sieciowej może nieść za sobą wiele korzyści, których nie powinno się lekceważyć.

5/5 - (Głosów: 7)
Zobacz:  Internet rzeczy - IoT
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

14,795FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
326SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat