Zapora sieciowa

Zapora sieciowa jest systemem bezpieczeństwa, który tworzy wirtualną granicę wokół sieci stacji roboczych, zapobiegając przenikaniu do niej niebezpiecznych robaków oraz wirusów. Ma zdefiniowany zestaw reguł bezpieczeństwa i monitoruje przychodzący oraz wychodzący ruch sieciowy.

Jak działa zapora sieciowa?

Zapora sieciowa – popularnie nazywana po prostu firewall – jest jednym z systemów bezpieczeństwa sieciowego. Jej zadaniem jest nic innego, jak monitorowanie ruchu – zarówno przychodzącego jak i wychodzącego. Zapora sieciowa została wyposażona w cały szereg wbudowanych mechanizmów, w formie bibliotek. To właśnie w nich zapisane są wszelakie zakazy i nakazy, które odnoszą się głównie do ruchu sieciowego. W prostszych słowach można powiedzieć, że w momencie kiedy dane połączenie – wychodzące lub przychodzące – nie spełnia określonych norm i zakazów, wówczas zapora ogniowa je po prostu blokuje. Dzięki temu już na wyjątkowo wczesnym etapie może nas ona ochronić przed wszelakimi atakami hackerskimi i zagrożeniami wynikającymi z nierozsądnego zachowania w sieci. Zapora ogniowa działa jak specyficzny filter, który analizuje każdą aktywność. Bierze ona pod uwagę konkretne dane pochodzące z sieci LAN, które następnie przesyłane są do Internetu globalnego. Zapora ogniowa spełnia więc rolę swoistej ściany, która pozwala skutecznie wykrywać niepożądane aktywności w sieci i jednocześnie odpowiednio wcześnie je blokuje.

Jakie są rodzaje zapory sieciowej?

Wraz ze wzrostem zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości, zapory sieciowe ewoluowały na przestrzeni lat. Do najpopularniejszych jej rodzajów można zaliczyć:

  • zaporę filtrującą – zapory te na bieżąco filtrują aktywności pochodzące z sieci;
  • zaporę pośredniczącą – są one znane jako zapory proxy. Umożliwiają one blokowanie np, nieodpowiednich treści, a także pozwalają na to, by ukryć dane sieciowe konkretnego nadawcy.

Oczywiście można tu wyróżnić jeszcze zapory sieciowe ujednoliconego zażądania zagrożeniami. To właśnie ich zadaniem jest ochrona przed nieautoryzowanym i niezweryfikowanym dostępem do sieci LAN. Tego rodzaju zapory sieciowe są swoistym połączeniem wyżej wspomnianych i zapewniają jeszcze skuteczniejszą i jeszcze szerszą ochronę użytkowników. Jak więc widać, korzystanie z zapory sieciowej może nieść za sobą wiele korzyści, których nie powinno się lekceważyć.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

3,997FaniLubię
150ObserwującyObserwuj
40SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Czym jest cyberprzemoc?

Jak działa TLS/SSL

Czym jest Cryptojacking

ICMP Flood

Czym jest atak DoS

× Chat