Silne i bezpieczne hasło

Na naszych kontach internetowych przechowujemy wiele wrażliwych danych, które chcemy utrzymać w prywatności . Jednak często, większość z nich jest chroniona przez dość słabe hasła. Z racji tego w najbliższych infografikach przypomnimy Ci, jak stworzyć silne hasło i zwiększyć jego poziom bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej.


Jak stworzyć bezpieczne hasło?

  • Trudność złamania hasła zwiększa się wraz z jego długości. Zaleca się stosowanie co najmniej 12 znaków.
  • Używaj wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli specjalnych. Hasła, które składają się z różnych znaków są trudniejsze do złamania.
  • Do stworzenia hasła, wykorzystaj znane Ci piosenki, wierszyki, frazy i cytaty. Wybierz z nich pierwsze litery z każdego słowa, pozmieniaj ich wielkość i dodaj znaki specjalne.
  • Zamiana liter na znaki specjalne jest bardzo dobrą praktyką. Możesz stworzyć własne reguły lub wykorzystać już istniejące, na przykład zamiana a na #, s na $, o na 0, i na ^.
  • Zamiana liter na znaki specjalne jest bardzo dobrą praktyką. Możesz stworzyć własne reguły lub wykorzystać już istniejące, na przykład zamiana a na #, s na $, o na 0, i na ^.
  • Nie używaj w haśle całości lub części nazwy użytkownika.
  • Nie twórz hasła na podstawie twoich danych osobowych lub członków twojej rodziny. 
  • Podczas tworzenia hasła, nie używaj sekwencji tych samych lub następujących po sobie znaków.

Bezpieczeństwo hasła

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa haseł, warto stosować się do następujących reguł i zasad.

1. Pamiętaj aby twoje hasło było unikatowe. Gdy zostanie ono złamane przez cyberprzestępcę to możesz się narazić na wykradzenie danych z nie jednego, a wielu miejsc.

2. Nigdy nie wpisuj hasła, gdy ktoś patrzy Ci przez ramię. Szczególnie gdy piszesz wolno na klawiaturze, bo wtedy ktoś może łatwo je odgadnąć.

3. Pamiętaj o zmianie hasła, gdy tylko zostanie ono naruszone. Jeżeli masz chociaż odrobinę podejrzenia, że ktoś mógł ukraść Twoje hasło, niezwłocznie je zmień.

Zobacz:  Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

4. Nie wpisuj swoich haseł na urządzenia, co do których bezpieczeństwa masz wątpliwości. Hakerzy mogą używać niebezpiecznych programów, na przykład tych rejestrujących każde naciśniecie klawisza – keyloggerów, do przechwycenia loginów i haseł.

5. Pamiętaj aby nie ujawniać nikomu swojego hasła. Przestępcy mogą podszywać się pod członków twojej rodziny, po przejęciu kontroli nad ich kontami społecznościowymi bądź urządzeniami.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat