Co robić w przypadku kradzieży danych osobowych?

Co to jest kradzież danych osobowych?

O kradzieży danych osobowych mówimy w sytuacji, gdy Twoje dane zostaną w sposób bezprawny pozyskane i wykorzystane bez Twojej zgody przez osobę trzecią, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Działaj szybko!

Reaguj natychmiast, gdy zorientujesz się, że Twoje dane mogły dostać się w niepowołane ręce. W ten sposób nie dasz złodziejowi czasu na wykorzystanie skradzionych danych. Oto 3 kroki, które musisz podjąć w przypadku kradzieży danych osobowych.

1. Powiadom bank i zastrzeż dowód osobisty (lub inne dowody tożsamości) i karty płatnicze.

W tym celu możesz skontaktować się z dowolnym bankiem. Dzięki systemowi Dokumenty Zastrzeżone wystarczy zastrzeżenie danych i dokumentów w jednym banku. Informacja w tym zakresie automatycznie trafi do pozostałych banków.

Zastrzeż utracony dokument nawet, jeżeli nie masz konta bankowego. Zastrzeżenia możesz dokonać w jednym z następujących banków, które przyjmują zgłoszenia nie tylko od swoich klientów:

Kartę bankomatową możesz zastrzec 24h/7 poprzez międzybankowy System Zastrzegania Kart, dzwoniąc pod numer telefonu: (+48) 828 828 828. Pod tym numerem możesz zastrzec karty w każdym banku, nawet, jeśli nie znasz numeru telefonu do swojego banku.

Zobacz:  Zakup używanego oprogramowania komputerowego

2. Zgłoś kradzież danych osobowych do urzędu miasta lub gminy.

Zgłoś do urzędu miasta lub gminy nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych i  unieważnienie dowodu osobistego, jeżeli dokument ten został utracony lub dane z tego dokumentu zostały bezprawnie ujawnione.

Pamiętaj, że do kradzieży danych może dojść, mimo iż nie doszło do fizycznej utraty dokumentu.  Również w takiej sytuacji fakt ten należy zgłosić w urzędzie.

Możesz udać się osobiście do swojego urzędu, albo zgłosić sprawę przez Internet korzystając ze strony https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-swojego-dowodu-osobistego-uniewaznij-dowod.

Nie musisz zgłaszać utraty dowodu w urzędzie, jeśli zamierzasz zgłosić sprawę na Policję.

3. Zgłoś kradzież danych osobowych na Policję.

Zgłoś sprawę na Policję w przypadku podejrzenia, że ukradziono ci dowód tożsamości lub Twoje dane osobowe. Kradzież danych osobowych jest przestępstwem! Również posługiwanie się skradzionymi danymi, podszywanie się pod inną osobę i dokonywanie czynności prawnych pod fałszywą tożsamością jest karalne. Dlatego o sprawie powinieneś zawiadomić organy ścigania. Udaj się na najbliższy komisariat.

Jeżeli powiadomisz Policję o kradzieży dowodu osobistego, nie musisz dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia faktu jego utraty Policji.

Lepiej zapobiegać!

Zabezpiecz należycie swoje dane i bądź czujny na próby ich wyłudzenia:

  • zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania,
  • pilnuj swoich dokumentów (dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy itp.) i nie zostawiaj ich nigdzie, ani nie udostępniaj bez wyraźnej potrzeby,
  • bądź czujny w Internecie – nie pobieraj plików z niepewnych źródeł, nie klikaj w nieznane linki, które dostaniesz SMS-em, nie otwieraj e-maili ani załączników otrzymanych z nieznanego adresu, wybieraj bezpieczne sklepy internetowe, nie publikuj zdjęć lub skanów swoich dokumentów w sieci,
  • weryfikuj autentyczność otrzymanych połączeń i nigdy nie podawaj swoich danych przez telefon nieznanym osobom,
  • regularnie zmieniaj loginy oraz hasła i nie podawaj ich nikomu.
Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat