Co robić w przypadku kradzieży danych osobowych?

Co to jest kradzież danych osobowych?

O kradzieży danych osobowych mówimy w sytuacji, gdy Twoje dane zostaną w sposób bezprawny pozyskane i wykorzystane bez Twojej zgody przez osobę trzecią, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Działaj szybko!

Reaguj natychmiast, gdy zorientujesz się, że Twoje dane mogły dostać się w niepowołane ręce. W ten sposób nie dasz złodziejowi czasu na wykorzystanie skradzionych danych. Oto 3 kroki, które musisz podjąć w przypadku kradzieży danych osobowych.

1. Powiadom bank i zastrzeż dowód osobisty (lub inne dowody tożsamości) i karty płatnicze.

W tym celu możesz skontaktować się z dowolnym bankiem. Dzięki systemowi Dokumenty Zastrzeżone wystarczy zastrzeżenie danych i dokumentów w jednym banku. Informacja w tym zakresie automatycznie trafi do pozostałych banków.

Zastrzeż utracony dokument nawet, jeżeli nie masz konta bankowego. Zastrzeżenia możesz dokonać w jednym z następujących banków, które przyjmują zgłoszenia nie tylko od swoich klientów:

Kartę bankomatową możesz zastrzec 24h/7 poprzez międzybankowy System Zastrzegania Kart, dzwoniąc pod numer telefonu: (+48) 828 828 828. Pod tym numerem możesz zastrzec karty w każdym banku, nawet, jeśli nie znasz numeru telefonu do swojego banku.

2. Zgłoś kradzież danych osobowych do urzędu miasta lub gminy.

Zgłoś do urzędu miasta lub gminy nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych i  unieważnienie dowodu osobistego, jeżeli dokument ten został utracony lub dane z tego dokumentu zostały bezprawnie ujawnione.

Pamiętaj, że do kradzieży danych może dojść, mimo iż nie doszło do fizycznej utraty dokumentu.  Również w takiej sytuacji fakt ten należy zgłosić w urzędzie.

Możesz udać się osobiście do swojego urzędu, albo zgłosić sprawę przez Internet korzystając ze strony https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-swojego-dowodu-osobistego-uniewaznij-dowod.

Nie musisz zgłaszać utraty dowodu w urzędzie, jeśli zamierzasz zgłosić sprawę na Policję.

3. Zgłoś kradzież danych osobowych na Policję.

Zgłoś sprawę na Policję w przypadku podejrzenia, że ukradziono ci dowód tożsamości lub Twoje dane osobowe. Kradzież danych osobowych jest przestępstwem! Również posługiwanie się skradzionymi danymi, podszywanie się pod inną osobę i dokonywanie czynności prawnych pod fałszywą tożsamością jest karalne. Dlatego o sprawie powinieneś zawiadomić organy ścigania. Udaj się na najbliższy komisariat.

Jeżeli powiadomisz Policję o kradzieży dowodu osobistego, nie musisz dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia faktu jego utraty Policji.

Lepiej zapobiegać!

Zabezpiecz należycie swoje dane i bądź czujny na próby ich wyłudzenia:

  • zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania,
  • pilnuj swoich dokumentów (dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy itp.) i nie zostawiaj ich nigdzie, ani nie udostępniaj bez wyraźnej potrzeby,
  • bądź czujny w Internecie – nie pobieraj plików z niepewnych źródeł, nie klikaj w nieznane linki, które dostaniesz SMS-em, nie otwieraj e-maili ani załączników otrzymanych z nieznanego adresu, wybieraj bezpieczne sklepy internetowe, nie publikuj zdjęć lub skanów swoich dokumentów w sieci,
  • weryfikuj autentyczność otrzymanych połączeń i nigdy nie podawaj swoich danych przez telefon nieznanym osobom,
  • regularnie zmieniaj loginy oraz hasła i nie podawaj ich nikomu.
Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

3,997FaniLubię
150ObserwującyObserwuj
40SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Czym jest cyberprzemoc?

Jak działa TLS/SSL

Czym jest Cryptojacking

ICMP Flood

Czym jest atak DoS

× Chat