Sharenting. Jakie niesie zagrożenia? – okiem prawnika #4

Czym jest sharenting?

Rozwój technologiczny, w tym mediów społecznościowych sprawił, że część naszego życia została przeniesiona do Internetu. Wydawać by się mogło, że problem udostępniania swoich prywatnych spraw tyczy się jedynie osób młodych, jednak nic bardziej mylnego. Rodzice, często kierując się dumą rodzicielską, chcą „pochwalić” się swoimi pociechami światu zewnętrznemu, co może finalnie rodzić wiele problemów.

Sharenting polega na publikowaniu wrażliwych treści dotyczących swoich dzieci w Internecie, m. in. zdjęcia, filmy lub informacje z życia dziecka. W literaturze pojawiają się już nawet rozróżnienia typów sharentingu. Odnośnie prawnych aspektów tego zjawiska, jedna ze spraw miała swój koniec w polskim sądzie, w którym zapadł przełomowy wyrok, gdyż pokazał, że rodzice nie mają nieograniczonego prawa do dysponowania wizerunkiem dziecka i nie mogą go bezkarnie udostępniać. Chodziło o ojca, który poprzez Facebooka udostępnił nagie zdjęcie swojego, dwuletniego syna, który w jednej ręce trzymał butelkę piwa, a w drugim – swoje przyrodzenie (Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z 25.01.2017 r., IV Ka 1206/16). Ojciec dostał karę ograniczenia wolności.


Zagrożenia wynikające z sharentingu

Największym zagrożeniem jest przede wszystkim prywatność dziecka, która w powyższych sytuacjach jest naruszana. Prywatność jest dobrem osobistym uregulowanym nie tylko w Kodeksie Cywilny, ale również w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Treści, które rodzic umieści w internecie związane ze swoim dzieckiem zostaną tam na zawsze, nawet gdy dziecko dorośnie. W szczególności są dzieci influencerów, którzy mają już pewną wyrobioną opinię na swój temat w świecie wirtualnym i są pozbawieni możliwości samodzielnego kształtowania treści na swój temat.

Sharenting prowadzi nie tylko do problemów emocjonalnych dziecka, ale również do cyberprzemocy. Kolejnym sporym problemem jest kradzież tożsamości, gdyż rodzice, często nieświadomie, udostępniają takie informacje, jak imię, nazwisko, wiek, miejsce urodzenia, adres szkoły itd. Takie dane mogą być wykorzystywane przez oszustów przy próbie wyłudzania pożyczek, dokonywania zakupów w Internecie bądź zawieraniu wszelkich transakcji kartami kredytowymi.

Zobacz:  Cytowanie i korzystanie z czyjegoś utworu w Internecie – okiem prawnika #7

Poradnik dla rodziców

Z uwagi na zagrożenia wynikające z sharentingu Ministerstwo Cyfryzacji i Akademia NASK stworzyły poradnik dla rodziców, który pokazuje, jak rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych i uniknąć problemów związanych z sharentingiem.

https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/sharenting-i-wizerunek-dziecka-w-sieci

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,938FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
165SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat