W ostatnim czasie cyberoszuści coraz częściej wykorzystują popularność social mediów, a policja odnotuje więcej przestępstw związanych z włamaniami na konta portali społecznościowych, ich przejmowaniem i uzyskiwaniem danych z nich. Po włamaniu się do takiego konta cyberoszuści podszywają się pod właścicieli konta, wysyłając wiadomości do osób z listy znajomych, aby uzyskać kody BLIK. W ten sposób oszuści osiągają zyski w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Przestępcy, którzy podszywają się pod właściciela konta, zwykle informują, że robią zakupy i zapomnieli portfela lub stosują podobne socjotechniczne metody. Oszuści, którym uda się wyłudzić kod BLIK, mogą bez problemu zapłacić za zakupy online lub wypłacić gotówkę z bankomatu. Chociaż właściciel konta musi potwierdzić transakcję, robi to ze świadomością, że pomaga znajomemu w potrzebie.
Aby uniknąć takiego oszustwa, należy:
- wykorzystywać dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej jest zalogować się do naszego konta, ponieważ wymagane jest nie tylko hasło, ale też potwierdzenie inną metodą).
- W przypadku gdy otrzymujemy prośbę o kod od znajomego, powinniśmy zadzwonić do tej osoby, aby potwierdzić tożsamość rozmówcy. Połączenie zajmie tylko kilkadziesiąt sekund, a my możemy mieć pewność, że nasz znajomy naprawdę potrzebuje pomocy i że przekazujemy pieniądze jemu, a nie oszustowi.
- Przed zatwierdzeniem transakcji w aplikacji bankowości mobilnej zawsze sprawdzaj dane transakcji. Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie.
- Zawsze chroń swój telefon oraz PIN do aplikacji bankowości mobilnej.