Oszustwa w Black Friday

Black Friday to wydarzenie wywodzące się z USA i dzień dużych przecen. Pojawił się on w Europie dobre kilkanaście lat temu, zyskując popularność także w Polsce. Wiele sieci handlowych wykorzystuję okazję, promując swoje produkty nie tylko w “czarny piątek” ale przez cały tydzień. Wielu z nas wybierają się w te dni na zakupy a jeszcze więcej kupuje w promocyjnych cenach przez internet. Nie tylko sprzedawcy i kupujący wykorzystują tę okazję. Żniwo zbierają też cyberprzestępcy. Policja ostrzega przed oszustami, którzy właśnie w tym okresie próbują oszukać kupujących.

Kiedy wypada Czarny Piątek 2022?

Black Friday (Czarny Piątek) odbywa się w czwarty piątek każdego listopada, tuż po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Dla wielu sklepów to największe święta zakupów, a w USA w tym dniu niektóre sklepy uzyskują nawet kilkanaście procent swojego rocznego dochodu. W tym roku Czarny Piątek wypada 25 listopada. Czarny Piątek oczywiście obchodzony jest nie tylko w sklepach stacjonarnych. W Polsce zdecydowanie więcej sprzedaży odbywa się w tym dniu w sklepach internetowych

Policja Apeluje

Co roku Policja apeluje do kupujących o ostrożność. Mimo tego po zakończeniu okresu promocyjnego pojawiają się setki zgłoszeń, które trafiają do funkcjonariuszy w okresie przedświątecznym. Ofiary przestępców skuszone przez korzystną ofertę, płacą za towar nigdy nie otrzymując przesyłki.  Podczas zakupów przez internet warto w tych dniach zachować szczególną ostrożność. Statystyki mówią jasno, że w listopadzie wzrasta liczba wykupywanych phishingowych domen i powstających fałszywych stron internetowych To przy ich pomocyoszuści starają się wyłudzić dane do kont bankowych lub nabrać nas na fikcyjne promocje. Robiąc zakupy w internecie, nie tylko w Black Friday, warto uważnie przyjrzeć się ofercie oraz adresowi strony. Niedbały wygląd graficzny, literówki bądź słabe tłumaczenie nazw produktów i brak prefiksu https:// powinien zapalić ostrzegawczą lampkę. Więcej o poradach na temat bezpiecznych zakupów on-line pisaliśmy w osobnym poście.

oszustwa Black Friday
Black Friday to dobry czas dla cyberprzestępców

Nie daj się oszukać w Black Friday

Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji i rosnącego zagrożenia w okresie Black Friday i świąt Bożego Narodzenia CERT Polska przygotował specjalny poradnik zakupowy, dzięki któremu mamy szanse zredukować liczbę problemów podczas szukania okazji. Najważniejsze rady jakie przekazuje CERT można ująć w 4 pytaniach, które każdy klient sklepu internetowego powinien sobie zadać. 

Zobacz:  Atak DDoS na stronę IPN-u

1. Jak tu trafiłem?

Widząc atrakcyjną promocję zastanówmy się chwilę, jak się znaleźliśmy na danej stronie. Jeśli kliknęliśmy link w mediach społecznościowych lub link z maila, zweryfikujmy domenę sklepu. Nawet jeśli link otrzymaliśmy od znajomego. Koleżanka czy brat przesyłający wiadomość mogą być tak naprawdę oszustem podszywającym się pod nich. 

2. Dokąd trafiłem?

Jeśli strona przypomina wyglądem znany sklep, ale na przykład nie ma polskich znaków to może być oszustwo. Podobnie sprawa ma się z serwisami stosującymi nie do końca polski język – bez odmiany, z błędami czy kalkami z angielskiego. Uwagę powinny też zwracać elementy graficzne strony, niskiej jakości zdjęcia czy ogólna słaba wizualnie oprawa mogą świadczyć o oszustwie. 

3. Gdzie prowadzi mnie strona?

Co się dzieje po wybraniu towaru i próbie finalizacji zamówienia? Serwisy internetowe prowadzone przez oszustów właśnie w tym kroku kradną nasze pieniądze. Przechwytują dane naszych kart kredytowych bądź login i hasło do banku. Jeśli strona przekierowuj nas do bramki płatności lub na stronę banku, sprawdźmy dokładnie URL.

pkobp.pl 

to nie to samo co:

  • PK0BP.PL
  • pkopb.pl
  • pkobq.pl
  • bank-pko-bp.pl

Cyberoszuści mogą stosować bardzo zawiłe nazwy domen oraz prawie niezauważalne literówki. 

4. Jaką opinie ma serwis?

Sklepy prowadzone przez cyberoszustów, często mają funkcje komentarzy. Nie wierzmy w opinie znajdujące się w serwisie. To tak jakby oszust w rzeczywistym świecie prosto w oczy wmawiał nam, że nie jest oszustem. Strona sama próbuje wystawić sobie pozytywnie brzmiącą wizytówkę.

Zamiast tego wpiszmy nazwę domeny w wyszukiwarkę internetową aby sprawdzić, co piszą o niej inni internauci. Sprawdźmy czy firma jest zarejestrowana w KRS oraz opinie w serwisie typu opineo.

4.9/5 - (Głosów: 8)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat