Spyware

Spyware jest rodzajem złośliwego oprogramowania szpiegującego. Instalowane na komputerze ofiary pozwala na to, by haker uzyskał dostęp do jej aktywności w sieci. Dzięki spyware haker może wejść w posiadanie danych wrażliwych jak chociażby informacji odnośnie logowania się do systemu bankowości online czy innych kont społecznościowych. Oprogramowanie spyware zwykle instalowane jest bez zgody i bez wiedzy ofiary, co sprawia, że ochrona przed nim staje się jeszcze trudniejsza.

Czym jest oprogramowanie szpiegujące spyware?

Spyware – jak sama nazwa wskazuje – jest jednym z typów oprogramowania szpiegującego. Jest to oprogramowanie złośliwe, które może zostać zainstalowane nie tylko na komputerze, ale także i na urządzeniach mobilnych. Celem spyware jest gromadzenie danych i innych informacji, które bezpośrednio powiązane są z użytkownikiem danego sprzętu. Mogą one dotyczyć np. stron przeglądanych w sieci, a także danych poufnych, związanych z logowaniem do bankowości internetowej czy kont w mediach społecznościowych. Spyware instalowane jest w wyjątkowo podstępny sposób – zazwyczaj ofiara nie jest tego świadoma. Oprogramowanie to łączy się z systemem operacyjnym i działa w sposób niezauważony. Co ciekawe, w niektórych przypadkach to sam użytkownik zgadza się na zainstalowanie spyware w sposób legalny. Dzieje się tak np. podczas nieostrożnego pobierania pików czy programów, bez dokładnego przeczytania ich licencji czy innych dokumentów. Spyware zawsze działa w tle – zbiera informacje o ofierze, a także monitoruje jej aktywność, celem uzyskania dostępu do danych wrażliwych i nie tylko. Spyware może wykonywać zrzuty ekranu, rejestrować każde naciśnięcie klawisza, wykonać uwierzytelniające poświadczenia, a nawet przechwytywać dane z różnych formularzy internetowych.

W jaki sposób dochodzi do instalacji spyware na urządzeniu?

Instalacja spyware na danym urządzeniu przebiega w wyjątkowo prosty – z perspektywy hakera – sposób. Wykorzystuje on do tego:

  • luki w systemach zabezpieczeń – jak np. kliknięcie w link do złośliwej witryny czy w link rozesłany w wiadomości e-mail;
  • marketing wprowadzający dezinformację – zaprezentowanie spyware jako niezbędnego narzędzia;
  • pakiety oprogramowania typu “freeware” – pobieranie darmowego oprogramowania zwykle kończy się prezentacją dodatkowych wtyczek lub nawet koniecznością ich pobrania. Jedną z nich może być właśnie spyware;
  • robaki i trojany – służą one do rozpowszechniania spyware.
Zobacz:  Scareware

Oczywiście wyżej wymienione sposoby to tylko najpopularniejsze, za pośrednictwem których oprogramowanie spyware może znaleźć się na komputerze ofiary. Często sami użytkownicy, w sposób całkowicie nieświadomy, zgadzają się na instalacje programu szpiegującego lub nawet samodzielnie go pobierają.

Jak usunąć spyware z komputera?

Oprogramowanie spyware jest trudne do zidentyfikowania, w przypadku kiedy użytkownik nie ma wystarczającej wiedzy, wykrycie tego typu programu jest praktycznie niemożliwe. Jeśli jednak pojawiły się podejrzenia odnośnie zainfekowanie komputera lub urządzenia mobilnego oprogramowaniem typu spyware, konieczne będzie dokładne oczyszczenie systemu. Następnie warto także skontaktować się z właściwymi instytucjami finansowymi, a także powiadomić ich o możliwości nadużycia. Koniecznie może być nawet zablokowanie dostępu do swojego konta w banku, a także zmiana haseł do portali i kont, z których użytkownik na bieżąco korzysta. Najważniejsze staje się jednak dokładne oczyszczenie systemu – w razie braku narzędzi i wiedzy, warto tu skorzystać z pomocy specjalistów.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,900FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
159SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat