Crimeware

Crimeware jest jednym z rodzajów złośliwego oprogramowania, które instalowane jest potajemnie na komputerze ofiary. W wielu przypadkach oprogramowanie crimeware przyjmuje postać Konia Trojańskiego. Ma ono spełniać różnorodne zadania jak np. rejestrowanie naciśnięć klawiszy, czy robienie zrzutów ekranu w momencie, kiedy ofiara korzysta ze swojego konta internetowego w banku. Zainfekowanie urządzenia oprogramowaniem crimeware niesie za sobą poważne konsekwencje.

Czym dokładnie jest oprogramowanie crimeware?

Oprogramowanie crimeware, zgodnie z tym co zostało wspomniane, instalowane jest na komputerze ofiary bez jej wiedzy i świadomości. Jest ono tworzone głównie po to, by wyłudzić wrażliwe dane, przejąć dane do logowania do kont bankowych, a także monitorować aktywność danej osoby w sieci. Za pośrednictwem crimeware, haker może także uzyskać zdalny dostęp do zainfekowanego sprzętu. Oczywiście wśród crimeware można wyróżnić wiele rodzajów oprogramowania, aczkolwiek wszystkie z nich są łączone wspólnym celem – jest nim kradzież danych, które można następnie wykorzystać do własnych celów. Z racji tego, że crimeware jest instalowane na komputerze ofiary w taki sposób, by ona o niczym nie wiedziała, ochrona przed tym typem złośliwego oprogramowania jest wyjątkowo trudna.

Jak rozpoznać zainstalowanie oprogramowania typu crimeware na komputerze?

Z uwagi na to, że crimeware instalowane jest bez wiedzy ofiary, rozpoznanie jakichkolwiek symptomów zainfekowania nie jest łatwe. Ofiara nie podejrzewa, że na jej sprzęcie może znajdować się wirus, a co za tym idzie, traci również swoją czujność. Z uwagi na to, że crimeware może przyjmować różne formy, nie da się jednoznacznie wskazać, w jaki sposób najprościej można zidentyfikować to oprogramowanie. Niemniej jednak do najczęstszych objawów zaliczają się:

  • spowolniona reakcja klawiatury na naciśnięcie poszczególnych klawiszy;
  • pojawienie się na komputerze plików nieznanego pochodzenia – często mogą być one ukryte pomiędzy innymi plikami;
  • spowolniona praca komputera, nawet jeśli wcześniej urządzenie działało bez większych zarzutów.
Zobacz:  URL Blacklist

W przypadku kiedy ofiara nie podejrzewa, że mogła stać się ofiarą ataku hakerskiego, prawdopodobnie nie zwróci na te aspekty większej uwagi. Wszystko sprytnie schowane jest na komputerze, a niczego nieświadoma ofiara dalej korzysta ze swoich kont internetowych, narażając się na to, że jej dane wpadną w niepowołane ręce.

Jak można chronić się przed crimeware?

Ochrona i zapobieganie instalacji crimeware na komputerze jest wieloetapowa. Oczywiście najważniejszym aspektem staje się tu korzystanie z aktualnego oprogramowania antywirusowego, który pomoże zapewnić pełne bezpieczeństwo w sieci. Nie można także zapomnieć o regularnych aktualizacjach wykorzystywanych aplikacji i pakietów programowych. Koniecznie trzeba także zachować ostrożność przy sprawdzaniu korespondencji e-mail – to w ten sposób cyberprzestępcy najczęściej rozsyłają szkodliwe załączniki z linkami i plikami, w których znajduje się oprogramowanie crimeware. Nie należy otwierać i klikać w linki nieznanego pochodzenia, które od początku wzbudzają wiele podejrzeń. Przestrzegając wyjątkowo prostych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, można mieć pewność, że ryzyko zainfekowania sprzętu przez crimeware będzie ograniczone do minimum. Nigdy nie da się takiego ryzyka wykluczyć do zera, gdyż hakerzy coraz sprawniej znajdują luki w zabezpieczeniach. Aczkolwiek samo ograniczenie i trzymanie się zasad bezpieczeństwa odegra tu kluczową rolę.

Oceń artykuł
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat