Internet może być dla nas ogromnym zagrożeniem. Jeżeli nie będziemy dbać o bezpieczeństwo w sieci, narażamy się na bardzo przykre konsekwencje działań licznych oszustów, złośliwego oprogramowania czy cyberprzestępców czyhających na nasze dane czy oszczędności. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci w domu czy biurze? Na co najlepiej zwrócić uwagę?
Czym w ogóle jest bezpieczeństwo w sieci? To szereg zasad, które należy wdrożyć, aby osłonić się przed cybernetycznymi atakami osób trzecich. Ich zakres może być bardzo szeroki – od złośliwych żartów w postaci spamu, przez próbę wyłudzenia środków poprzez phishing, aż po zaawansowane techniki hakerskie, dążące do przejęcia kontroli nad naszym komputerem.
Dlaczego zasady bezpieczeństwa w sieci są tak istotne?
Podstawowa kwestia związana z bezpiecznym korzystaniem z Internetu to zrozumienie powagi sytuacji. Z całą dozą odpowiedzialności możemy stwierdzić, że współczesny, realny świat w całości przeniósł się do jego cyfrowego odpowiednika. Co to znaczy? Pieniądze trzymamy na kontach bankowych do których dostęp mamy przez bankowość elektroniczną. Posiadamy e-dowód osobisty, internetową kartę płatności (i konto w wirtualnym kantorze), dane trzymamy na „chmurze”, a rozmowy prowadzimy przez komunikator czy maila.
Oczywiście, wpływa to na naszą wygodę, ale też sprowadza na nas niebezpieczeństwo. Jeżeli powyższe informacje zostaną przechwycone przez niepowołane osoby, może dojść do bardzo przykrych konsekwencji. Wykradzione dane służą często do szantażu lub wyłudzenia kredytu. Numer karty i CVC w posiadaniu przestępcy oznacza wysokie ryzyko utraty środków na koncie itd. itp.
Prawidłowe i bezpieczne korzystanie z Internetu chroni nas więc przed bardzo bolesnymi przestępstwami. Minimalizujemy ryzyko wpadki i bez przeszkód możemy cieszyć się działaniem wszystkich nowoczesnych systemów, ułatwiających nam życie.
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Na co zwrócić uwagę?
Jakie są zasady bezpieczeństwa w sieci i jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci? Higiena korzystania z Internetu to podstawa, chroniąca nas przed utratą pieniędzy czy danych osobowych. Co warto o niej wiedzieć?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na hasła do naszych kont w mediach społecznościowych, skrzynkach mailowych czy do bankowości elektronicznej. Nie trzeba ich zmieniać co tydzień czy co miesiąc. Wystarczy ustawić silne i sprawdzone hasła (które nie są łatwym do odszyfrowania słowem i posiadają znaki specjalne jak !,? czy inne). Pamiętajmy, że każdy z portali powinien mieć inne hasło – to utrudni ewentualny atak.
Do haseł warto pamiętać o aktualizacji systemów operacyjnych oraz oprogramowania antywirusowego. Dzięki temu software może w newralgicznym momencie powstrzymać atak ewentualnego keyloggera, spyware’a czy innego złośliwego narzędzia.
Warto zwrócić uwagę też z jakich serwisów aukcyjnych czy portali e-commerce korzystamy. Używajmy wyłącznie znanych i sprawdzonych portali, które zapewniają bezpieczną transakcję i nie wyłudzą od nas danych czy środków. To samo tyczy się podawania numeru karty czy CVC – pamiętaj, że nieuczciwi użytkownicy sieci bez problemu mogą za jej pomocą ukraść środki z naszego konta. W dobie wszechobecnych oszustw internetowych bacznie zwracajmy też uwagę na wiadomości o ewentualnych promocjach czy podobnych kwestiach. Dlaczego to tak istotne? Wielu internetowych przestępców podaje się pod popularne sieci handlowe, informując nas o kuponach rabatowych czy innych zniżkach. W ten sposób wyłudzają nasze dane (np. adres mailowy) oraz próbują ukraść środki przez system płatności BLIK.
Koniecznie kontrolujmy zawartość poczty e-mail. Nie otwierajmy też podejrzanych wiadomości, a już na pewno unikajmy instalowania aplikacji niewiadomego pochodzenia. Pod żadnym pozorem nie wysyłajmy zdjęć lub danych z dowodu osobistego. Zasada ograniczonego zaufania to podstawa! Warto uważać również do jakiej sieci WiFi się podpinamy – hotspot niewiadomego pochodzenia może być siedliskiem złośliwego oprogramowania. O tym też powinniśmy pamiętać!