Phishing – jak chronić swoje dane?

Nowoczesne technologie komunikacyjne dają ogromne pole do manewru, ale mogą być też zagrożeniem. Komunikatory internetowe, wiadomości SMS i MMS oraz połączenia telefoniczne wykorzystywane są przez oszustów, aby wyłudzać różnego rodzaju dobra materialne czy dane osobowe. Jak się przed tym chronić i czym jest phishing – coraz częściej spotykane zjawisko? Wyjaśnijmy to!

Pamiętajmy, że pewność siebie bywa zgubna. Niektórzy użytkownicy nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych twierdzą, że są zbyt cwani i inteligentni aby nabrać się na próbę oszustwa. To może prowadzić do tragedii. Należy cały czas poszerzać swoją wiedzę o współczesnych cyberprzestępstwach i zwracać uwagę np. na niepokojące wiadomości. Phishing jest jednym ze zjawisk, które może wpłynąć na bezpieczeństwo nawet najbardziej uważnego i doświadczonego użytkownika sieci!

Czym w ogóle jest phishing? Kto jest na niego narażony?

Na początku wyjaśnijmy czym jest osławiony phishing. To jedna z najskuteczniejszych i najbardziej perfidnych metod oszustwa przy pomocy nowoczesnych systemów komunikacji. Polega na podszywaniu się pod określony podmiot w celu wyłudzenia pieniędzy, haseł do kont, plików czy danych osobowych – możliwości jest tutaj naprawdę wiele.

Zasada działania phisingu jest mało skomplikowana. Cyberoszust podszywa się pod instytucję zaufania publicznego (np. bank czy organizację pozarządową), urząd (np. związany z fiskusem albo ZUSem), organy ścigania (najczęściej policję). W wiadomości lub podczas rozmowy telefonicznej stara się nakłonić do zainstalowania określonej aplikacji lub podania wrażliwych danych – w tym np. do podania numeru dowodu osobistego. Nowoczesna forma phishingu bardzo upodobniła przestępców do rzeczywistych podmiotów. Może się zdarzyć np., że na ekranie naszego telefonu wyświetli się informacja o tym, że dzwoni do nas np. policja albo urząd skarbowy.

Zobacz:  Jak skutecznie chronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami? 7 programów do kontroli rodzicielskiej.

Coraz częściej przestępcy podszywają się też pod popularne sieci handlowe, informując o rabatach czy promocjach. Wejście w link w wiadomości o udzielonym rabacie przenosi nas do kopii strony internetowej, służącej do wyłudzenia danych czy środków finansowych.

Kto jest narażony na phishing? Praktycznie każdy z nas! Przestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technik psychologicznych i z dbałością o detale podrabiają strony internetowe. Oddziałują też na społecznych emocjach. Przykładem głośnego użycia phishingu jest podrabianie witryn składów węgla lub informowanie, że można kupić surowiec energetyczny za preferencyjną kwotę – wystarczy tylko wnieść niewielką opłatę…

Jakie zagrożenie niesie ze sobą zjawisko phisingu?

Phishing niestety niesie ze sobą ogromne ryzyko. Podstawowa kwestia to utrata oszczędności. Przestępcy zachęcają nas do zrobienia drobnych przelewów w kwocie kilku złotych. Wykorzystując popularne metody wykonywania płatności (np. BLIK), mogą wyłudzić wiele tysięcy złotych z konta nieświadomego użytkownika.

Pieniądze to jedno. Jeżeli przestępca skłoni nas do zainstalowania aplikacji szpiegowskich czy innego rodzaju złośliwego software’u, ma pełną kontrolę nad naszymi kontami w mediach społecznościowych, w instytucjach państwowych i bankach. Jednym ruchem cyberoszust może wziąć na nas ogromny kredyt, wyczyścić lokaty finansowe, wyłudzać środki przy pomocy kont w popularnych serwisach aukcyjnych czy sklepach internetowych i podobne.

Warto więc dokładnie chronić swoje dane i ograniczać ryzyko „wpadki”. Jak to zrobić?

W jaki sposób powinniśmy chronić swoje dane przed oszustami?

Przede wszystkim dokładnie analizujmy wszystkie wiadomości, które otrzymujemy. Nie otwierajmy nieznanych linków i nie podawajmy adresu mailowego na nieznanych stronach. Nie trzymajmy też plików z danymi do konta bankowego na komputerze i starajmy się używać wielu haseł do różnych profili w mediach społecznościowych czy portalach sklepowych.

Czujność to kwestia numer jeden. Druga rzecz dotyczy oprogramowania antywirusowego. Należy mieć oprogramowanie kompletne i zaktualizowane. Dzięki temu zablokujemy wejście na niebezpieczną stronę w newralgicznym momencie. Zalecamy również blokadę kontaktów z numerami premium u operatorów telekomunikacyjnych. To również znacznie ogranicza ryzyko utraty danych osobowych czy środków finansowych.

4.9/5 - (Głosów: 9)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat