Keylogger

Keylogger jest złośliwym oprogramowaniem, które rejestruje każde naciśnięcie klawisza na klawiaturze. Dzięki temu zapisuje wszystkie wprowadzane przez użytkownika hasła, loginy, piny, wiadomości prywatne czy wiadomości email.

Jak działa keylogger?

Zasada działania keylogger’a nie jest skomplikowana. Jak już zostało wspomniane, jest to typ złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest śledzenie aktywności użytkownika. Do zainfekowania zwykle dochodzi w momencie, kiedy cyberprzestępca wykorzystuje luki w systemach zabezpieczeń. W przypadku dostania się keylogger’a do urządzenia przejmuje on całkowitą kontrolę nad poszczególnymi funkcjonalnościami systemu operacyjnego. Jak łatwo można się domyślić, keylogger kontroluje funkcje odpowiedzialne za poprawną obsługę klawiatury. Na tej podstawie może on rejestrować każdorazowe naciśnięcie przycisku. Jednak to nie wszystkie szkody, jakie może wyrządzić keylogger. Okazuje się, że jest on także zdolny do:

  • wykonywania zrzutów ekranu;
  • szyfrowania wszelakich połączeń z serwerem;
  • rejestrowania ruchów kursora myszy lub touchpad’a;
  • rejestrowania dźwięków mikrofonu.

Jak więc widać, keylogger jest wyjątkowo niebezpiecznym rodzajem złośliwego oprogramowania. Jego wykrycie może uchronić wielu internautów przed przykrymi konsekwencjami.

Jak wykryć keylogger’a?

Niestety, trzeba mieć na uwadze to, że wykrycie keylogger’a jest wyjątkowo trudne, gdyż działa on w tle. Co za tym idzie, keylogger może być ukryty nawet w przypadku sprawnego i działającego programu antywirusowego. Wobec tego, warto zwrócić uwagę na nienormalne działanie komputera lub urządzenia mobilnego. Może się ono np. uruchamiać i wyłączać znacznie dłużej niż zwykle lub system operacyjny będzie się niezwykle często zawieszał. Dowodem na zainfekowanie keylogger’em jest również obecność folderu ze zrzutami z ekranu, w momencie, kiedy nie został on stworzony przez samego użytkownika. Jednym z symptomów wskazujących na obecność keylogger’a jest także wadliwe działanie klawiatury lub myszki. Mogą one nie odpowiadać na polecania lub zawieszać się przy próbie użycia poszczególnych kombinacji przycisków. Warto więc na takie objawy reagować, a także posiadać odpowiednio silny program antywirusowy. Zainfekowanie keylogger’em może mieć przykre konsekwencje. 

5/5 - (Głosów: 5)
Zobacz:  Uwierzytelnianie FIDO
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,630FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
159SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat