Scareware

Scareware to szkodliwe oprogramowanie, które wykorzystuje taktykę straszenia, często w formie wyskakujących okienek. Zazwyczaj okienka fałszywie ostrzegają użytkowników przed tym, że zostali zainfekowani wirusem. Gdy użytkownik kliknie w wyświetlony komunikat, zostaje przekierowany na stronę internetową zawierającą złośliwe oprogramowanie.

Scareware – jaki jest schemat działania złośliwego oprogramowania?

Scareware – jak sama nazwa wskazuje – bazuje głównie na emocjach skorelowanych ze strachem użytkownika komputera lub urządzenia mobilnego. Niestety – w większości przypadków – oprogramowanie to staje się efektywnym sposobem na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Jaki jest więc schemat działania scareware? Okazuje się, że jest on wyjątkowo prosty. Okienka dialogowe pojawiające się w witrynach informują o potencjalnym ataku hakerskim – który nie miał miejsca. W efekcie zastraszony użytkownik przechodzi na daną witrynę, gdzie ma miejsce faktyczne zainfekowanie komputera lub urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Często zdarza się również tak, że schema działania scareware ma wymusić na użytkowniku dokonania opłaty licencyjnej, za program antywirusowy, który w rzeczywistości nie istnieje lub nawet nie działa. Scareware jest zaliczane do grupy metod socjotechnicznych ataków internetowych. Bazuje bowiem na emocjach i uczuciach użytkownika, którymi haker – za pomocą odpowiednich komunikatów – może w dowolny sposób manipulować.

Jak można uchronić się przed atakiem scareware?

Wbrew pozorom, ochrona użytkownika i jego sprzętu przed atakiem scareware nie jest taka trudna. Przede wszystkim chodzi tu o zwiększoną świadomość działań, na jakie jesteśmy narażeni podczas korzystania z sieci. Kierując się podstawowymi zasadami cyberbezpieczeństwa, a także zasadą ograniczonego zaufania będziemy w stanie tego typu ataki łatwo zidentyfikować. Konieczne jest bowiem odróżnienie fałszywych okien dialogowych, a także umiejętność “trzeźwej” oceny sytuacji. W przypadku aktywnej zapory sieciowej i aktualnego programu antywirusowego realna możliwość zainfekowania sprzętu jest niewielka. Co więcej, okienka dialogowe z fałszywymi komunikatami zwykle nie są profesjonalnie przygotowane, a ich wyróżnikiem są intensywne animacje i kolory. Z pewnością więc da się je w prosty sposób odróżnić od rzeczywistych komunikatów pojawiających się w sieci. 

5/5 - (Głosów: 5)
Zobacz:  Zespół Reagowania na incydenty (IRT)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,103FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
147SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat