Deszyfrowanie

Deszyfrowanie to proces przekształcania tekstu zaszyfrowanego na tekst jawny, tak aby był on możliwy do odczytania przez człowieka. Jest to odwrotność szyfrowania, czyli przekształcania tekstu jawnego w zaszyfrowany. Cyberprzestępcy używają różnego rodzaju oprogramowania i technik deszyfrujących do “złamania” szyfrów bezpieczeństwa i uzyskania dostępu do chronionych informacji.

W jaki sposób hakerzy deszyfrują hasła?

Posiadanie silnego i skomplikowanego hasła z perspektywy przeciętnego internauty jest obecnie kluczem do tego, by chronić swoje zasoby. Jednocześnie w momencie, kiedy dana witryna lub usługa wymaga zmiany hasła na silniejsze, często jest to po prostu bagatelizowane. Większość witryny internetowych wykorzystuje zaawansowane klucze szyfrujące, które ma sprawić, że odczytanie hasła przez osoby trzecie nie będzie możliwe. Jednak hakerzy opatentowali różnorodne możliwości deszyfracji. Najczęściej wykorzystują oni do tego moce obliczeniowe swoich sprzętów, a także różnorodne programy, które na podstawie skomplikowanych algorytmów, są w stanie zmienić widoczność hasła tak, by stało się ono jawne. Dochodzi wówczas do złamania zabezpieczeń, a wszystkie zasoby znajdą się pod kontrolą cyberprzestępcy. Zarówno administratorzy witryn jak i internauci powinni więc wypracować szereg działań, które deszyfrowanie haseł utrudnią bądź całkowicie uniemożliwią.

Deszyfrowanie haseł – jak można się chronić ?

Deszyfrowanie haseł jest coraz częściej wykorzystywane przez większość hakerów. Poniekąd sam proces nie wymaga od nich wielkiego wysiłku, gdyż nie każda z witryn internetowych posiada odpowiednie klucze szyfrujące czy zabezpieczenia w odniesieniu do menadżera haseł. Jak łatwo można się więc domyślić, jednym ze sposobów ochrony przed niechcianą deszyfracją, jest nic innego, jak tylko zwiększenie poziomu zabezpieczeń – warto stawiać na zaawansowane systemy szyfrujące, które nie są proste do “złamania”. Przeciętny internauta nie ma zbyt wielu możliwości, by faktycznie przed takim deszyfrowaniem się chronić. Jednak wykorzystywanie silnych kombinacji znaków specjalnych, liter i cyfr w procesie tworzenia klucza zabezpieczającego, może być jednym ze skuteczniejszych sposobów. Z uwagi na stale rosnącą ilość deszyfrowanych haseł, warto mieć świadomość odnośnie istnienia takiego procesu, a także wiedzieć, w jaki sposób można mu efektywnie zapobiegać i się chronić.

5/5 - (Głosów: 7)
Zobacz:  Uwierzytelnianie FIDO
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,880FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
293SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat