CAPTCHA (skrót z ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) to uwierzytelnianie typu wezwanie-odpowiedź, powszechnie używane przez strony internetowe do weryfikacji użytkownika (czy jest on prawdziwym człowiekiem, a nie botem). Może ono zawierać proste działanie arytmetyczne lub pytania o obrazy, na które boty będą miały trudności z odpowiedzią.
Dlaczego CAPTCHA jest coraz chętniej wykorzystywana w usługach internetowych?
Stosowanie zabezpieczenia w postaci CAPTCHA staje się coraz popularniejsze i z pewnością każdy z internautów zwrócił na nie uwagę, w momencie kiedy próbuje się zalogować do konkretnych usług w sieci. Jednocześnie pojawia się pytanie, dlaczego CAPTCHA jest tak często wykorzystywane? Otóż uwierzytelnianie to ma przede wszystkim podnieść bezpieczeństwo użytkowników sieci, a także odróżnić “rzeczywiste osoby” od “komputerowych robotów”. Jednocześnie warto zauważyć, że uwierzytelnianie CAPTCHA jest chętnie wykorzystywane przez programistów, by uniemożliwić dostęp botów do ich aplikacji, gdyż mogą one tam wykonywać czynności “nieprzyjazne dla użytkowników” Można więc najprościej powiedzieć, że CAPTCHA jest wykorzystywane jako zabezpieczenie przed spamem, którego obecnie w sieci nie brakuje.
Kiedy warto zastosować uwierzytelnianie CAPTCHA?
Uwierzytelnianie CAPTCHA tak naprawdę sprawdzą się w wielu przypadkach, uwzględniając realia i prawa, jakimi rządzi się Internet. Ten sposób na zabezpieczenie przed botami można wykorzystać przy:
- zapobieganiu przesyłania spamu do różnorodnych formularzy kontaktowych i witryn internetowych – dzięki temu spamerzy nie mogą rozsyłać niechcianych linków i zamieszczać niechcianych treści.
- wdrażaniu dwuskładnikowego uwierzytelniania – wówczas potwierdzenie tożsamości użytkownika nie odbywa się jedynie w wyniku podania hasła, a jednocześnie musi on potwierdzić, że nie jest robotem. W ten sposób osoba, która złamała hasło nie uzyska dostępu do konta innego użytkownika.
- zapobieganiu tworzenia się automatycznych kont – wówczas CAPTCHA zapobiega spamowaniu w mediach społecznościowych i chroni ich dotychczasowych użytkowników.
Jak więc widać, wprowadzenie uwierzytelniania CAPTCHA niesie za sobą niezliczoną ilość korzyści, a przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników sieci. CAPTCHA przyczynia się również do zredukowania niechcianej aktywności w witrynach www i usługach internetowych.