Dark Web

Dark Web to ukryte części Internetu, które nie są zaindeksowane przez wyszukiwarki. Wykorzystywane są często przez przestępców, w tym: pedofili, nielegalnych handlarz ludźmi i bronią oraz cyberprzestępców, aby komunikować się i przekazywać informacje w ukryciu przed organami ścigania.

Użytkownicy pozostają prawie całkowicie anonimowi dzięki połączeniom sieciowym P2P, które sprawiają, że aktywność sieci jest bardzo trudna do wyśledzenia. Do Dark Web, będącego częścią deep web, dostęp może uzyskać każdy, kto posiada prawidłowy adres URL.

Co można znaleźć w Dark Web?

Dark Web – zgodnie z tym co zostało wspomniane – to ukryte części Internetu. Wobec tego, wiele osób może nurtować pytanie, co tak w zasadzie można w Dark Web znaleźć? Okazuje się, że w tym momencie sytuacja może się nieco skomplikować. W Dark Web znajdziemy bowiem witryny, które z pozoru nie wyglądają groźnie. Mogą być to chociażby zwykłe fora internetowe czy blogi, które są świetnie znane każdemu z nas. Jednocześnie warto tu zaznaczyć, że w Dark Web nie ma praktycznie żadnej kontroli. Użytkownicy i administratorzy nie są weryfikowani i zachowana jest ich pełna anonimowość. Ryzyko tego, że w Dark Web trafimy na wyjątkowo brutalne treści jak np. pornografia, jest wyjątkowo wysokie. Często w Dark Web możemy natrafić również na ogłoszenia sprzedaży kradzionych przedmiotów, osoby nielegalnie handlujące bronią lub innymi, zakazanymi środkami odurzającymi, a także możemy paść ofiarą nadużyć oraz przestępstw. Wobec tego, choć wejście do Dark Web nie jest na tyle skomplikowane, to jednak takie zachowana mogą nieść za sobą wyjątkowo przykre konsekwencje.

Czy Dark Web zawsze jest zagrożeniem?

Z pozoru może się wydawać, że w Dark Web nie znajdziemy absolutnie niczego dobrego. Niemniej jednak konieczne jest tu także zwrócenie uwagi na inne jego aspekty. Przede wszystkim Dark Web staje się rozwiązaniem dla obywateli krajów autorytarnych. W ich przypadku korzystanie z normalnego połączenia internetowego i autoryzowanych rozwiązań jest znacznie ograniczone przez restrykcje i cenzurę. W efekcie muszą oni korzystać z nie do końca aprobowanych rozwiązań, by móc np. posiadać konta na portalach społecznościowych i nie tylko. Dark Web więc jest z jednej strony zagrożeniem – szczególnie dla osób mieszkających w krajach wysokorozwiniętych, zaś z drugiej strony może być on jedynym rozwiązaniem, w przypadku obywateli krajów surowego reżimu politycznego i kulturowego. Dla nich, Dark Web staje się jednym z przejawów wolności i nieograniczonej swobody w korzystaniu z sieci.

5/5 - (Głosów: 3)
Zobacz:  Network-based (cyber) Security
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,653FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
268SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat