Jak chronić się przed cyberprzestępstwem na wakacjach?

Rozpoczyna się sezon letnich podróży, a to oznacza, że podróżni muszą być czujni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo używanych przez nich urządzeń, takich jak laptopy, telefony i tablety.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz problemów związanych z działalnością złodziei tożsamości.

Publiczne połączenia Wi-Fi

Chociaż wiele lotnisk oferuje bezpłatną łączność Wi-Fi, należy upewnić się, że dołączasz do oficjalnej sieci lotniska, a nie podobnej sieci, która jest skonfigurowana tak, aby oszukać podróżnych w celu podania ich nazw użytkowników i haseł.

Uważaj na fałszywe sieci o przekonujących nazwach, takich jak Lotnisko_Wroclaw_Guest. Każdy może ustawić dowolnie nazwę sieci, więc nawet jeśli wydają się być “oficjalne”, mogą być wykorzystywane do kradzieży danych logowania, haseł i innych danych osobowych.

Aby uchronić się przed zagrożeniami związanymi z używaniem Wi-Fi, podróżni powinni upewnić się, że ustawienia ich urządzenia nie łączą się automatycznie z pobliskimi sieciami. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie oprogramowania VPN po to, aby dodatkowo szyfrować połączenia nawiązywane przy użyciu niesprawdzonych sieci bezprzewodowych.

Zwracaj uwagę na otoczenie

Pamiętaj aby nie pozostawiać telefonu bez nadzoru, to podstawowa zasada. Aby przejąć Twoje dane, przestępcy mogą po prostu ukraść twój telefon. Zatłoczone miejsca, takie jak lotniska czy dworce to idealna okazja dla złodzieja.

Podróżni muszą być również świadomi istnienia urządzeń, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Podczas podróży często używamy gniazdek i przewodów USB, aby utrzymać naładowaną baterię urządzenia mobilnego. Atakujący mogą wykorzystywać “publiczne” ładowarki USB, ładując na nie złośliwe oprogramowanie, które infekuje urządzenie w momencie jego podłączenia. Takie ataki nie zdarzają się czesto, ale lepiej zabrać ze sobą w podróż własny przewód i ładowarkę. Unikajmy korzystania z portów USB dostępnych publicznie, lepiej podłączyć własną ładowarkę bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.

Zobacz:  Suwerenność UE w cyberbezpieczeństwie

Zabierz ze sobą jak najmniej urządzeń. Im mniej urządzeń zabierasz ze sobą w podróż, tym mniej urządzeń może zostać zgubionych lub skradzionych. Statystycznie prawdopodobieństwo zgubienia urządzenia mobilnego jest znacznie większe niż prawdopodobieństwo jego kradzieży. Za każdym razem, gdy opuszczasz pokój hotelowy, restaurację, taksówkę, pociąg lub samolot, wykonaj szybką kontrolę urządzeń i upewnij się, że masz wszystkie swoje urządzenia.

Aktualizacje podróży otrzymywane przez SMS i e-mail

Ważne jest, aby uważać również na związane z podróżą oszustwa e-mailowe, tekstowe i w mediach społecznościowych. Atakujący mogą próbować wykraść dane uwierzytelniające podróżnego poprzez kampanie phishingowe, które udają linię lotniczą, firmę obsługującą karty kredytowe lub operatora wycieczek.

Oszust bez problemu wyśle wiadomość informującą odbiorcę, że jego karta kredytowa wymaga odnowienia, ale link w e-mailu odnawiającym prowadzi do fałszywej strony, na której hakerzy mogą przyjąć płatność i ukraść dane osobowe ofiary. To samo tyczy się elektronicznej odprawy. Sprawdzaj dokładnie e-mail, pole nadawcy i URL w linku. Tu opisujemy jak rozpoznać phishing.

Zabezpiecz swoje urządzenia przed podróżą

Upewnij się, że zaktualizowałeś urządzenia, które zdecydujesz się zabrać ze sobą. Telefon powinien korzystać z najnowszego systemu operacyjnego i najnowszych wersji aplikacji. Blokada ekranu powinna być włączona.

Wykonaj kopię zapasową danych zgromadzonych na urządzeniach, które zabierasz ze sobą, aby w przypadku zgubienia lub kradzieży jednego z nich można było łatwo odzyskać dane.

Jeśli to możliwe, zapewnij sobie jakiś sposób na zdalne śledzenie swoich urządzeń, jeśli zostaną zgubione. Warto też włączyć możliwość zdalnego wyczyszczenia urządzenia. W ten sposób, jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, możesz zdalnie śledzić i/lub wyczyścić wszystkie poufne dane i konta z urządzenia.

Więcej na temat bezpiecznego planowania wakacji w naszym webinarze:

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,558FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
220SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat