Szkodliwe treści dla dziecka w Internecie – okiem prawnika #3

Na jakie szkodliwe treści w Internecie narażone są dzieci?

Łatwość dostępu do świata wirtualnego sprawia, iż dzieci od najmłodszych lat są narażeni na nieodpowiednie i niebezpieczne treści, tj. wulgaryzmy, pornografia, treści rasistowskie i dyskryminujące. Dodatkowo w internecie z łatwością możemy doświadczyć treści obrazujące przemoc, obrażenia fizyczne, zachowania szkodliwych dla zdrowia, a także dosyć nowy problem, tj. fake newsy. Młode osoby, często niedoświadczone życiowo, nie są w stanie odpowiednio zinterpretować napływ wiadomości, bezgranicznie wierząc w to, co zobaczą lub przeczytają, co oczywiście ma wpływ na postrzeganie rzeczywistości i ich późniejsze zachowania.

Duży problem dla dzieci stanowią również popularne ostatnio patostreamy, które również zaburzają pewny pogląd rzeczywistości u młodzieży. „Oglądając np. patostreamy dzieci dostają sygnał – to jest fajne, można to robić, to sposób na zdobycie popularności. Szkodliwe treści w Internecie sprawiają, że młodzi ludzie przestają być wrażliwi na krzywdę drugiej osoby” – mówi specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, dr Lena Cichoń.


Jakie działania powinni podjąć rodzice, aby uchronić dziecko przez powyższymi niebezpieczeństwami?

a)         Odpowiednio wdrożyć dziecko do świata wirtualnego – nauczyć korzystać z internetu w odpowiedni sposób

b)         Ustalić zasady korzystania z internetu

c)         Bieżąca rozmowa z dzieckiem na temat korzystania i treści pojawiających się w internecie

d)         Zabezpieczenie sprzętu – zainstalowanie programów, które blokują nieodpowiednie treści

e)         W przypadku gier – dostosowywać rodzaj gry do wieku dziecka

Dla rodziców powstał również poradnik stworzony przez Akademię NASK, z którym warto, aby rodzice się zapoznali. Z poradnika można dowiedzieć się o szkodliwych treściach w Internecie, konsekwencjach kontaktu z nimi oraz jak postępować, aby uchronić swoje dziecko.

Zobacz:  Co robić w przypadku kradzieży danych osobowych?

Gdzie szukać pomocy przy bezprawnym działaniu na nieletnich w cyberprzestrzeni?

Jeżeli dostrzegamy jakiekolwiek przejawy lub niepokojące zdarzenia, które podchodzą pod czyny przestępcze, dokonywane na rzecz nieletnich przy wykorzystywaniu Internetu, można uzyskać pomoc m. in. w niżej wymienionych organizacjach, które zajmują się ogólnospołeczną kampanią na rzecz bezpieczeństwa w sieci. Oczywiście poza wymienionymi organizacjami ofiary lub osoby zainteresowane powinny zgłaszać przestępstwa na nieletnich w cyberprzestrzeni do odpowiednich organów ścigania (do właściwych miejscowo jednostek Policji lub Prokuratury) w formie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Przykładowe organizacje:

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat