Jak odróżnić prawdziwy SMS od oszustwa

Cyberprzestępcy oszukują nas, wysyłając fałszywe e-maile i SMSy w celu wyłudzania danych i kradzieży naszych pieniędzy. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto wiedzieć, jak działają phishingowi oszuści.

Zazwyczaj podszywają się pod znane firmy, kurierów, banki lub inne instytucje publiczne i rozsyłają wiadomości, które sugerują, że klient ma, np. nieuregulowane płatności i musi kliknąć link, aby zapłacić. Po wejściu na stronę, która wygląda identycznie jak strona firmy lub instytucji, pojawia się informacja o zaleganiu z płatnością, zwykle w wysokości kilku złotych, a także informacje o różnych sposobach płatności online. Następnie klient zostaje przekierowany na kolejną oszukańczą stronę internetową. Strona zazwyczaj podszywa się pod bramkę płatności lub banku. Ofiara podaje dane przestępcom, które są później wykorzystywane do okradzenia go.

Jak nie dać się oszukać?

  • W pierwszej kolejności należy skontaktować się z przedstawicielem danej firmy lub instytucji, aby potwierdzić, czy wiadomość faktycznie pochodzi od nich.
  • Nie należy klikać w linki w podejrzanych wiadomościach, pobierać załączników ani dokonywać płatności w ten sposób!
  • Zanim zdecydujemy się na kliknięcie w link lub pobranie załącznika, należy dokładnie przeczytać wiadomość, którą otrzymujemy. W linkach często znajduje się literówka, przekręcona lub niepełna nazwa firmy.
  • Przy logowaniu się do usług najlepiej jest wprowadzać adres e-mail własnoręcznie, a nie korzystać z przekierowania z linku.
  • Unikaj podawania komukolwiek kodów BLIK.
  • Zawsze dokładnie sprawdzaj kwotę i dane odbiorcy przed akceptacją każdej transakcji BLIK.
  • Sprawdź, czy Twój komputer lub telefon ma dobry program antywirusowy.
Oceń artykuł
Zobacz:  Bezpieczny BLIK

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,018FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
168SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat