URL Blacklist jest niczym innym jak tylko czarną listą stron, które są oznaczone jako niebezpieczne. W efekcie, wejście na nie może zakończyć się przeprowadzeniem ataku phisingowego, który doprowadzić do wyłudzenia danych wrażliwych użytkownika. Wejście na stronę, której adres URL został dodany do Blacklist może także spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.
URL Blacklist – co to?
Osoby prowadzące aktywnie swoją działalność w sieci, w pewnym momencie mogą zauważyć, że ich witryna nie generuje już optymalnych wskaźników konwersji i jest odwiedzana przez coraz mniejszą liczbę użytkowników. Może być to dowód na fakt, że została ona wpisana na URL Blackslist, czyli czarną listę, która jest prowadzona np. przez wyszukiwarkę Google, oprogramowanie antywirusowe, czy nawet przez dostawcę usługi. Z perspektywy użytkownika. URL Blacklist jest sposobem ochrony – zarówno całego sprzętu, ale także i danych wrażliwych. Z kolei z perspektywy właściciela danej witryny, jest to jeden z większych powodów do niepokoju. Tuż po próbę wejścia na daną stronę internetową, internauta zauważy komunikat, ostrzegający go przed zagrożeniem.
Dlaczego dana strona internetowa trafia na URL Blacklist?
Istnieje wiele powodów, dla którego strona internetowa może trafić na URL Blacklist. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:
- obecność linków, które prowadzą do witryn uznanych za niebezpieczne i wyłudzających dane wrażliwe użytkowników;
- obecność złośliwych wtyczek – co ciekawe, może się to tyczyć także wtyczek słabo zabezpieczonych, za pośrednictwem których hakerzy mogą przejąć kontrolę nad daną witryną;
- obecność złośliwego oprogramowania jak np. malware, spyware, czy ransomware, które narażają prywatność i bezpieczeństwo użytkownika danej witryny.
Warto podkreślić, że sam właściciel strony internetowej może być nieświadomy tego, że zostało umieszczone na niej złośliwe oprogramowanie i z tego powodu trafiła ona na URL Blacklist. Hakerzy bardzo często mogą włamać się na daną witrynę i zamieścić w niej linki, za pośrednictwem których, mogą wyłudzić wrażliwe dane użytkowników. Zazwyczaj sam właściciel witryny nie ma z tym nic wspólnego. Warto więc regularnie sprawdzać status strony, szczególnie gdy pojawiają się mniejsze zasięgi, a jej efektywność znacznie spadła.
Jak uniknąć przypisania strony do URL Blacklist?
Właściciele stron mogą podjąć szereg działań, które zapobiegną umieszczeniu adresu witryny na URL Blacklist. W tym celu powinni oni przede wszystkim:
- korzystać z aktualnego i dobrego oprogramowania antywirusowego;
- korzystać tylko i wyłącznie ze sprawdzonych i aktualnych wtyczek;
- korzystać z dodatkowych zabezpieczeń jak np. menadżer haseł;
- dbać o regularne aktualizowanie oprogramowania, które jest wykorzystywane do tworzenia i prowadzenia strony.
Warto także regularnie sprawdzać kondycję witryny przy pomocy bezpłatnych narzędzi. Wówczas będzie można się przekonać, czy adres został przypisany do URL Blacklist, a jeśli tak, to będzie można w porę podjąć odpowiednie kroki, aby przywrócić bezpieczeństwo strony internetowej.