Cyberstalking

Cyberstalking to coraz powszechniejsze zjawisko w sieci. Jest to neologizm, który powstał nie tak dawno, głównie na potrzeby określenia pewnego zespołu zachowań, podejmowanych przez niektórych użytkowników Internetu. Pod pojęciem “cyberstalking” tak naprawdę kryje się szereg praktyk, a także i korzystanie z dostępnych narzędzi, celem nękania ofiary. Cyberstalking, z perspektywy osoby, która padła jego ofiarą, może doprowadzić do wyjątkowo przykrych konsekwencji.

Czym dokładnie jest cyberstalking?

Zgodnie z tym, co zostało wspominane, cyberstalking jest określeniem, które powstało na potrzeby określenia zespołu zachowań, który pojawia się w sieci. Mowa tu głównie o nękaniu ofiary, za pośrednictwem mediów społecznościowych lub innych narzędzi, które są w sieci ogólnie dostępne. Co ciekawe, samo zjawisko cyberstalkingu jest definiowane jako cyberprzemoc. Osoba, która się tego dopuszcza określana jest mianem “stalkera”. Może on za swoją ofiarę obrać zarówno osobę prywatną, grupę osób, ale także i instytucję czy organizację. Niestety, stalking staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem w sieci. Dotyka on nie tylko ludzi młodych, ale osoby w każdym wieku. Cyberstalker nie ma w zamierzeniu uzyskania dostępu do danych wrażliwych, czy wyłudzenia dostępu do konta internetowego. Jego głównym celem działania jest psychiczne nękanie osoby, która być może zgodzi się spełnić jego żądania. Mogą być nimi np. korzyści majątkowe czy realizacja określonych celów przez ofiarę. Cyberstalking oddziałuje w dużej mierze na psychikę osoby nękanej. Wzbudza w niej strach, czujność, zakłopotanie czy poczucie bezwartościowości. Wśród ludzi młodych, nastolatków, cyberstalking może doprowadzić nawet do zachowań skrajnych jak np. próby samobójcze czy całkowite wyobcowanie z grupy rówieśników.

Jak można radzić sobie z cyberstalkingiem?

Niestety, ale cyberstalker działa w sposób wyrachowany oraz bezwzględny. Często jest on świadomy słabych stron swojej ofiary i robi wszystko, by wykorzystać je celem odniesienia własnych korzyści. Trzeba mieć świadomość tego, że cybelstalker może być osobą z bliskiego otoczenia ofiary. Jednocześnie samo radzenie sobie z tym rodzajem przemocy wymaga odpowiedniego działania. Często ofiara czuje się zakłopotana i zawstydzona, a jednocześnie nie zgłasza się po niezbędną pomoc. W tym momencie jednak nie ma co kalkulować. Cyberstalking powinien być zwalczany na wszystkie, możliwe sposoby. Ofiary jak najszybciej powinny zgłosić cyberprzemoc do odpowiednich instytucji, a w razie potrzeby, skorzystać także z pomocy bliskich lub psychologa. Cyberstalking jest niedopuszczalnym zachowaniem w sieci, bazującym na poczuciu stalkera, że jest on anonimowy. To w szczególności dodaje mu pewności siebie i motywuje do dalszego działania. Pamiętajmy jednak o tym, że w sieci nie da się zachować pełnej anonimowości, a stalker w prosty sposób może zostać zidentyfikowany.

Zobacz:  Botnet

Co o cyberstalkingu mówą przepisy prawa polskiego?

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie dokładnie 6 czerwca 2011 roku do Kodeksu Karnego, cyberstalking jest traktowany jako przestępstwo. Jest to czyn zabroniony, za którego popełnienie grozi odpowiedzialność karna – na podstawie artykułu 109 Kodeksu Karnego. Z tego też względu, w momencie kiedy padamy ofiarą cybelstalkera, należy zgromadzić niezbędne dowody, a następnie udać się z nimi do odpowiedniej instytucji. Koniecznie jest złożenie zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, a także wszczęcie postępowania karnego przeciwko cyberstalkerowi.

4/5 - (Głosów: 4)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

14,318FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
304SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat