Jakie zagrożenia niesie ze sobą Tiktok?

Czym jest Tiktok?

Tiktok to aplikacja pochodząca z Chin, która umożliwia użytkownikowi tworzenie i udostępnianie krótkich materiałów wideo. Filmiki zazwyczaj mają od 15 do 60 sekund długości. Tiktok swoją popularność zdobył szczególnie w czasie pandemii, gdy ludzie (szczególnie młodzi) poszukiwali metod na zabicie czasu, podczas siedzenia w domach.


Sukces i wpływ Tiktoka

To, że aplikacja Tiktok odniosła wieki sukces możemy zauważyć na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim serwisy takie jak Instagram, Facebook czy nawet YouTube wprowadziły formę krótkich filmików, wzorując się na Tiktoku. Dodatkowo trendy Tiktokowe znane są nawet przez starszych użytkowników Internetu.

Przez ogromną ilość użytkowników, a co za tym idzie, potężne zasięgi, Tiktok jest bardzo wpływową aplikacją. W aplikacji możemy zauważyć wiele kampanii reklamowych oraz społecznych. Niestety w aplikacji bardzo łatwo natknąć się na  reklamę oszustwa bądź fake news na dowolny temat. Wiele treści nie jest po prostu weryfikowanych przez administratorów serwisu.


Pole dla cyberprzestępców

To właśnie weryfikacja jest sporym problemem Tiktoka. Niestety przez nieskończoną ilość filmów w aplikacja, Tiktok jest doskonałym podłożem dla potencjalnych oszustów. Często natrafiamy na reklamy produktów, które już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane. Niestety mniej czujny użytkownik, może nie dostrzec tego i widząc korzystną ofertę produktu, wpadnie w sidła cyberprzestępcy. Tak samo jest z informacjami, które przekazywane są na Tiktoku. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać tę aplikację do szerzenia dezinformacji. Pamiętajmy zatem o konieczności weryfikacji informacji, gdy nie mamy pewności co do jej źródła.Trendy

Trendy to nie odłączna część Tiktoka. Czas trwania trendu różni się jednak od tych, do które przyzwyczaiły nas inne aplikacje. W przypadku Tiktoka, modne treści utrzymują się bardzo krótki czas, przez co u użytkowników wytwarza się potrzebę bycia na bieżąco. Oczywiście prowadzi to do uzależnień, gdyż osoba nie chce czuć się zacofana w stosunku do innych.

Zobacz:  Darcula - usługa phishingowa

Zagrożenia dla dzieci i młodzieży

Problemem są również treści o charakterze brutalnym lub seksualnym, które mimo zgłoszeń przez użytkowników, potrafią wisieć na tiktoku przez parę dni. Szczególny wysyp takich materiałów można było dostrzec, gdy tiktok dodał możliwość wstawiania paru zdjęć do jednego tiktoka, z funkcją ich przewijania. Treści nieodpowiednie dla dzieci były umieszczane na końcu pokazu np. 30 zdjęć, przez co algorytm Tiktoka nie wyłapywał i nie usuwał tych materiałów od razu.

Aktualnie w aplikacji można niejednokrotnie natrafić na nieetyczne filmiki i streamy, gdzie dziewczyny wykonują rytmiczne ruchy ciałem, imitując w ten sposób stosunek seksualny. Takie treści są niestety bardzo często prezentowane podczas tiktotkowych live’ów. Pomijając treści o charakterze seksualnym, często na tiktoku ukazane są „shoty” (wycięty fragment filmu albo live jakiegoś twórcy) lub inne filmiki, które zawierają w sobie szkodliwą treść lub po prostu wulgarny język. Wystarczy, że młody użytkownik zatrzyma dłużej swoją uwagę na nieodpowiednim dla niego materiale, a algorytm w przyszłości będzie mu polecał więcej podobnych treści.


Szkodliwy algorytm tiktoka

I tutaj dochodzimy do dużego problemu związanego z tą aplikacją – algorytm. Tiktok promuje treści nie takie, które Ty chcesz oglądać, a te które aplikacja chce abyś oglądał. Tiktok sam dobiera filmik dla Ciebie w taki sposób, abyś nigdy się nie znudził i z zaciekawieniem chciał obejrzeć kolejny. Dodatkowo wystarczy, że zatrzymasz się na dłużej przy jakimś filmiku, a algorytm zacznie promować Ci w zakładce „Dla ciebie” więcej podobnych treści. Taka forma działania algorytmu łatwo może wprowadzić Cię w uzależnienie.


Jak korzystać z aplikacji bezpiecznie?

Sama aplikacja może nieść ze sobą wiele pożytecznych treści, jednak posiada ona pewne wady. Z Titkoka warto korzystać rozsądnie, pilnować czasu jaki spędza się na jego przeglądaniu. Jeżeli nasze dziecko korzysta z tej aplikacji, warto stosować funkcję kontroli rodzicielskiej. Gdy zauważymy przypadek złamania regulaminu przez jakiegoś użytkownika bądź film, niezwłocznie należy zgłosić ten fakt do administratorów aplikacji.

Zobacz:  Google wykryje kradzież telefonu

Więcej na temat zagrożeń dla dzieci i młodzieży w Internecie

https://www.youtube.com/live/jnYDNgxYqT4?feature=share

3.6/5 - (Głosów: 47)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat