Przestępcy znów podszywają się pod CBZC

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości informują o kolejnej kampanii, w której oszuści podszywają się pod CBZC.

Tym razem przestępcy wysyłają wiadomości e-mail, które nakłaniają ofiary do instalacji złośliwego oprogramowania. W ten sposób próbują oni wyłudzić nasze poufne dane. Wiadomość od podszywających się za Policję przestępców zawiera informację o zakrojonym na szeroką skalę cyberataku i wykryciu przez CBZC nielegalnego oprogramowania. Przestępcy proponują wdrożenie procedury obronnej i instalacę programu antywirusowego. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało, że nie jest źródłem tych wiadomości, a cała akcja jest kampanią phishingową skierowaną przeciwko obywatelom RP.

“Internetowi przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzenie naszych poufnych danych i ich nieuprawnione użycie. Właśnie trwa kolejna oszukańcza kampania, w której oszuści podszywając się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wysyłają wiadomości e-mail z informacją o rzekomym cyberataku na obywateli i wykryciu nielegalnego oprogramowania.

W mailu znajduje się złośliwy link oraz instrukcja, której wykonanie może spowodować utratę naszych poufnych danych. CBZC informuje że nie jest autorem tych wiadomości.

Ponadto apelujemy aby nie klikać w linki przesyłane od nieznanych, niezaufanych źródeł. W tym przypadku przestępcy wykorzystali adres mailowy, zakończony „@cbzc.policja.gov.pl”, a więc tak samo jak prawdziwy adres mailowy CBZC.

Dlatego tak ważna jest wiedza na temat możliwości wykorzystania metody spoofingu czyli podszycia się pod instytucję lub osobę prywatną oraz fakt, że policjanci nigdy nie załączają do wiadomości żadnych linków, ani nie dystrybuują żadnego oprogramowania do wykrywania wirusów.

Czytamy w oficjalnym komunikacie CBZC.

Uważaj na fałszywe maile

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać wiadomości które otrzymujesz. Sprawdź nie tylko nadawce, ale także nagłówki wiadomości. Jeśli nie masz pewności, zapytaj technicznie biegłe osoby, które pomogą Ci zweryfikować pochodzenie maila. Nie uruchamiaj załączonych plików i nie klikaj w linki w podejrzanych emailach. To już kolejna próba oszustwa na CBZC.

Zobacz:  Western Digital zaatakowane

Grafika przygotowana przez CBZC:

Spoofing Phishing CBZC
5/5 - (Głosów: 1)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat