Jak zabezpieczyć urządzenia smart home

Po pierwsze, w większości instalacji częścią wspólną dla urządzeń w twoim inteligentnym domu będzie router. To on zapewnia komunikacje twoim urządzeniom z internetem.


Po wyjęciu z pudełka większość routerów używa identyfikatora SSID specyficznego dla modelu i albo nie jest zabezpieczona, albo używa ogólnego hasła, takiego jak „admin”, co ułatwia hakerom dostęp do domowej sieci Wi-Fi i przeglądanie podłączonych inteligentnych urządzeń domowych. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zabezpieczenie sieci Wi-Fi silnym hasłem. Podczas zmiany hasła, upewnij się, że używasz najwyższego możliwego protokołu bezpieczeństwa. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie WPA3, starsze routery będą miały dostępny standard WPA2.

Aktualizacja Firmware

Oprogramowanie sprzętowe (firmware) to oprogramowanie niskiego poziomu, które zasila router i inne gadżety internetu rzeczy (IoT). Firmy udostępniają przez Internet poprawki błędów i nowe funkcje dla różnych podłączonych urządzeń, a wiele z nich automatycznie odświeża się po podłączeniu do Wi-Fi. Mimo tego pamietaj o przycisku Aktualizuj w celu uzyskania najnowszych dodatków i poprawek zabezpieczeń. Nie ignoruj ich; uruchamianie starszych wersji oprogramowania sprzętowego może narazić Twoje urządzenie na ataki przestępców chcących wykorzystać niezałatane dziury w zabezpieczeniach. Najlepiej skonfiguruj swoje urządzenia tak, aby aktualizowały się automatycznie.

Separacja sieci

„Twoja lodówka i laptop nie powinny znajdować się w tej samej sieci. Przechowuj najbardziej prywatne i wrażliwe dane w innej podsieci niż urządzenia IoT”. To naprawdę dobra rada. Większość routerów umożliwia utworzenie dodatkowej sieci dla gości, której można również używać w przypadku inteligentnych gadżetów domowych. To nie tylko zwalnia przepustowość do przeglądania i przesyłania strumieniowego, ale może potencjalnie oddzielić urządzenia IoT od danych, które chcesz chronić. Jeśli rzeczywiście zostaniesz zhakowany, to dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu, złośliwe oprogramowanie infekujące Twoje inteligentne urządzenia domowe będzie miało utrudnione zadanie i nie przeniesie się bez problemu na inne urządzenia w Twojej głównej sieci.

Zobacz:  Bezpieczny BLIK

2FA dla kont urządzeń inteligentnych

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to rozwiązanie, które wymaga potwierdzenia tożsamości przy pomocy drugiego składnika (nie tylko hasła) przed uzyskaniem dostępu do urządzenia. Gdy spróbujesz zalogować się do aplikacji zarządzającej urządzeniem inteligentnym obsługującym 2FA, na Twój numer telefonu (lub adres e-mail czy aplikację autoryzującą) zostanie wysłany specjalny kod weryfikacyjny, który należy następnie wprowadzić w celu uzyskania dostępu. Dzięki temu nawet jeśli ktoś przejmie Twoje hasło, nie będzie mógł po prostu przejąć kontroli nad Twoimi urządzeniami. Funkcję 2FA zazwyczaj można włączyć w Ustawieniach w dołączonej aplikacji.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,935FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
165SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat