Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA)

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe, czyli MFA to jeden ze sposobów na zabezpieczenie się przed atakami hakerskimi, a w szczególności przed phishingiem czy wyłudzeniem uwierzytelnień. Samo wdrożenie uwierzytelniania wieloskładnikowego zajmuje jedynie kilka minut, a jest rekomendowane w przypadku firm oraz przedsiębiorstw i nie tylko.

Czym jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe?

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe jest sposobem zabezpieczenia, które wdrażane jest np. w procesie logowania. MFA to swoisty mechanizm, który wymaga od użytkownika tego, by skorzystał z co najmniej z dwóch, z trzech dostępnych składników uwierzytelniających, które są całkowicie niezależne od siebie. Składnikiem takiego uwierzytelniania może być chociażby:

  • coś, co dana osoba wie i czego jest pewna – określa się to mianem składnika wiedzy;
  • coś, co dany użytkownik posiada i z czego korzysta na co dzień – określa się to mianem składnika posiadania;
  • coś lub ktoś czym dana osoba faktycznie jest  – określa się to mianem składnika cechy.

Obecnie wiele serwisów internetowych, a także strony bankowości online korzystają ze sposobu uwierzytelniania wieloskładnikowego. Wykorzystują one co najmniej dwa składniki, by umożliwić użytkownikowi dostęp do konta czy własnego profilu. Przykładem najczęściej wykorzystywanych składników mogą być:

  • różnorodne hasła, kody PIN, czy także wzory oraz pytania odnoszące się do życia osobistego, na które zna odpowiedź tylko konkretny użytkownik – są to wspomniane wcześniej składniki wiedzy;
  • lokalne uwierzytelnianie za pośrednictwem innych urządzeń jak np. przesłanie kodu na numer telefonu, który zarejestrowany jest na konkretnego użytkownika – to z kolei przykład składnika posiadania;
  • korzystanie z mechanizmów biometrycznych, czyli rozpoznawanie twarzy, linii papilarnych czy nawet głosu – to z kolei przykład składnika cechy.

Wdrożenia uwierzytelniania wieloskładnikowego to krok w stronę bezpieczeństwa użytkowników, którzy korzystają z danych stron internetowych, profili czy posiadają dostęp do zaawansowanej sieci roboczej.

Zobacz:  Cracking

Dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania wieloskładnikowego?

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe pozwala znacznie zoptymalizować względy bezpieczeństwa konkretnej aplikacji czy witryny sieciowej. Jest to tzw. silne uwierzytelnianie, dzięki któremu użytkownik może mieć pewność, że niepowołana osoba nie wejdzie w posiadanie wrażliwych danych jak np. hasła do konta bankowego. Niestety – wiele witryn nie jest w dalszym ciągu w stanie wprowadzić tego zaawansowanego systemu zabezpieczeń. Wynika to z faktu, że nie wszystkie serwisy mają możliwość obsługi tego typu mechanizmu. Co więcej, sami użytkownicy czują się mocno zniechęceni koniecznością poświęcenia dłuższej chwili na sam proces logowania. Warto jednak uświadomić sobie, że kilka, dodatkowych sekund, które są potrzebne, by odpowiedzieć na pytanie uwierzytelniające, może mieć kolosalne znaczenie w kwestii ochrony danych wrażliwych. Tyczy się to również wielu przedsiębiorstw, gdzie ryzyko nieautoryzowanego dostępu do plików, folderów i całego systemu jest wyjątkowo duże.

Oceń artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

14,318FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
304SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat