Kontrola rodzicielska to funkcje, które mogą być zawarte w usługach telewizji cyfrowej, grach komputerowych czy na urządzeniach mobilnych. Umożliwiają one rodzicom ograniczenie dostępu do materiałów nie stworzonych dla dzieci. Rodzic ma kontrole nad tym, jakie treści ogląda ich dziecko.
Czy warto korzystać z kontroli rodzicielskiej?
Nie da się ukryć, że pomimo stale zwiększającej się kontroli w sieci, a także innowacyjnych systemów zabezpieczeń, w dalszym ciągu jest ona pełna zagrożeń. Nie chodzi tu jedynie o samo narażenie na wyciek wrażliwych danych, ale także o natrafienie na treści nieodpowiednie i niezgodne z prawem. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą odpowiednio zabezpieczyć swoje pociechy, które już w coraz młodszym wieku rozpoczynają aktywne korzystanie z Internetu. Kontrola rodzicielska pozwala skutecznie filtrować i ograniczać dostęp do stron i treści, które zostały uznane za niebezpieczne i nieodpowiednie. W tym wypadku rodzice mogą zachować pełną kontrolę nad tym, jakie aktywności w sieci wykonuje ich pociecha. Warto wspomnieć, że kontrola rodzicielska pomaga także w:
- blokowaniu poszczególnych funkcji aplikacji;
- ograniczeniu czasu dziecka, który poświęca ono na korzystanie z Internetu;
- umożliwieniu wysyłania specjalnych alertów i powiadomień, w momencie kiedy pociecha znajduje się na nieodpowiedniej stronie.
Korzystanie z kontroli rodzicielskiej pomaga więc zachować znacznie większy poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie chroni najmłodszych użytkowników sieci.
Jaki system kontroli rodzicielskiej wybrać?
Okazuje się, że niektórzy rodzice nie są świadomi tego, że niektóre systemy operacyjne jak np. Windows 11, mają wbudowane systemy kontroli rodzicielskiej. Wówczas wystarczy tylko go aktywować z centrum zabezpieczeń systemu. Jeśli jednak urządzenie go nie posiada, wówczas warto wybierać systemy kontroli rodzicielskiej zintegrowane z programami antywirusowymi. Dają one pewność efektywnego działania i są proste w aktywacji. Taki system można również zainstalować całkowicie niezależnie. Warto jednak sprawdzić jakie są jego funkcje i czy spełniają one oczekiwania rodziców. Finalnie, system kontroli rodzicielskiej musi być kompatybilny z aktualnym systemem operacyjnym na podstawie którego działa dany laptop, komputer stacjonarny czy urządzenie mobilne.