Terminu IoT – Internet rzeczy (ang. Internet of Things) używa się do opisywania przedmiotów codziennego użytku, które są podłączone do Internetu. Urządzenia te automatycznie zbierają i przesyłają dane, bez ingerencji człowieka. IoT obejmuje każdy obiekt fizyczny, któremu można przypisać adres IP. W zakres tego pojęcia wchodzą np. urządzenia gospodarstwa domowego, liczniki mediów, samochody, kamery CCTV.
Dlaczego Internet Rzeczy jest tak ważny?
IoT czyli Internet Rzeczy na przełomie kilku ostatnich lat stał się jedną z kluczowych i najbardziej innowacyjnych technologii XXI wieku. Nie da się ukryć, że to właśnie za sprawą IoT możemy przyłączyć do sieci przedmioty użytku codziennego jak np. czajnik elektrycznym piekarnik czy nawet i samochody. Z pewnością Internet Rzeczy znacznie ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków, a także pozwala nam na komunikowanie się człowieka z urządzeniami. IoT to nowoczesna technologia bazująca przede wszystkim na wykorzystaniu mocy obliczeniowych, szeroko rozumianego Big Data, założeń analitycznych i chmury. W ten prosty sposób każde z urządzeni mobilnych może zbierać dane, a także monitorować poszczególne interakcje jakie zachodzą pomiędzy podłączonymi do sieci rzeczami. Internet Rzeczy w dokładny sposób obrazuje, w jaki sposób można połączyć świat rzeczywisty ze światem wirtualnym i cyfrowym.
Co przyczyniło się do powstania Internetu Rzeczy?
Zgodnie z tym co zostało już wspomniane, Internet Rzeczy bazuje przede wszystkim na nowoczesnych i innowacyjnych technologiach. Do jego powstania przyczyniły się między innymi:
- dostęp do różnorodnych czujników, które cechują się maksymalnie niskim poborem mocy;
- łączność – superszybkie transmisje danych i dostęp do stabilnego sygnału;
- wydajne i silne platformy obliczeniowe, które można posiadać w chmurze;
- rozwój analityki, który przyczynił się do jeszcze sprawniejszego i szybszego dostępu do różnych informacji;
- sztuczna inteligencja, która umożliwia przetwarzanie naturalnego, ludzkiego języka w urządzeniach.
Internet Rzeczy stał się jednym z ewenementów, bez którego większość z nas nie jest sobie w stanie wyobrazić codziennego życia. Wynika z niego szeregu ułatwień i udoskonaleń, z których my – jako użytkownicy – chętnie korzystamy. Internet Rzeczy jest obecny także w zastosowaniu przemysłowym np. przy tworzeniu inteligentnych sieci elektroenergetycznych, a także wspiera skomunikowaną logistykę.