ELINT

ELINT (z ang. Electronic Intelligence) to jedna z części składowych SIGINT polegająca na prowadzeniu rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego pod względem wykrycia, analizy i namierzenia źródeł sygnałów nieużywanych w telekomunikacji, np. sygnałów radarowych.

ELINT może być podzielony na trzy rodzaje:

TechELINT: Zajmuje się przechwytywaniem, sposobami działania, identyfikowaniem, rejestrowaniem i dokumentowaniem promieniowanej energii elektromagnetycznej. Przechwycone informacje mogą być wykorzystane do określenia lokalizacji emitenta i innych krytycznych informacji. Na przykład, dwa urządzenia monitorujące TechELINT mogą być wykorzystane do określenia lokalizacji interesującego nas nadajnika przy użyciu metody triangulacji, tzn. każde urządzenie ocenia kąty dotarcia danych ELINT z nadajnika, a następnie wykorzystuje te informacje do oszacowania lokalizacji. TechELINT jest bardzo istotny przy projektowaniu sprzętu do wykrywania radarów, sprzętu do przeciwdziałania lub sprzętu do przeciwdziałania broni.

OpELINT: Operacyjny ELINT koncentruje się na poszukiwaniu, przechwytywaniu, lokalizowaniu, określonych celów ELINT oraz określaniu jego wzorców operacyjnych. Informacje są najczęściej zbierane w celu wykorzystania sprzętu docelowego w celu wsparcia działań wojskowych. OpELINT dostarcza również oceny zagrożeń, co jest również znane jako “taktyczny ELINT”. OpELINT wspiera wojskowych planistów operacyjnych i dowódców wojskowych na polu walki.

TELINT: to starsza forma ELINT. Opierał się na zbieraniu, analizowaniu i raportowaniu obcych sygnałów telemetrycznych. Obecnie nazywa się to FISNIT (Foreign Instrumentation Signals Intelligence). Jego sposób działania ściśle przypomina TechELINT, może również dostarczać informacji operacyjnych o zagranicznych satelitach i pojazdach kosmicznych.

5/5 - (Głosów: 6)
Zobacz:  Zespół Reagowania na incydenty (IRT)
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat