Trwa atak hakerski na platformę ePUAP. Mogą wystąpić utrudnienia

Dziś tj. 13 czerwca około godziny 10 został zgłoszony atak hakerski na cyfrową platformę rządową – ePUAP. To właśnie za jej pośrednictwem obywatele kraju mogli załatwić sprawy administracyjne online. Ministerstwo przekazało, że poszczególne usługi za pośrednictwem platformy nadal są dostępne, jednak podczas korzystania mogą wystąpić pewne utrudnienia. O zdarzeniu poinformował Janusz Cieszyński – minister cyfryzacji.

Minister cyfryzacji informuje na Twitterze

Pierwsze doniesienia o ataku hakerskim na rządową platformę pojawiły się na Twitterze ministra cyfryzacji. Za pośrednictwem wpisu poinformował on o trwającym ataku DDoS ( Distributed Denial of Service).

Trwa kolejny atak DDoS na EPUAP. Usługi są dostępne, ale mogą wystąpić utrudnienia” – pisze na swoim profilu na Twitterze Cieszyński.

Atak ten ma na celu całkowite zablokowanie dostępu do platformy rządowej i uniemożliwienie korzystania z jej zasobów. Minister cyfryzacji poinformował również, że trwający atak zablokował dostęp jedynie do niektórych funkcji strony. Z pozostałych można korzystać, jednak mogą pojawić się pewne utrudnienia.

To nie pierwszy atak hakerski na platformy rządowe

Okazuje się, że dzisiejszy atak na platformę rządową nie jest pierwszym. W poprzednim roku sama krytyczna infrastruktura krytyczna była atakowana około 830 razy – jak podaje portal samorzad.pap.pl

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja niezadowolonych użytkowników. Poddają oni pod wątpliwość systemów zabezpieczeń jakie stosowane są w zakresie stron rządowych. Warto zauważyć, że strony rządowe są miejscem gromadzenia i przekazywania poufnych danych milionów obywateli. Nic więc dziwnego, że dzisiejszy atak hakerski stał się jednym z ważniejszych wydarzeń.

Atak DDoS 

Atak DDoS to popularny sposób wykorzystywany przez cyberprzestępców w odniesieniu do blokowania stron rządowych i ich zasobów. Jest on przeprowadzany z kilku miejsc jednocześnie, a co za tym idzie, zapobieganie DDoS jest wyjątkowo trudne. Do jego przeprowadzenia hakerzy wykorzystują komputery z sieci zaufanej, na którymi udało się im wcześniej przejąć kontrolę.

Zobacz:  Oszustwa na "dodatek węglowy"

Zazwyczaj właściciele komputerów nawet nie mają świadomości co do tego, że stracili nad nimi kontrolę. 

Każda próba skorzystania z usług danej strony jest w trakcie ataku niemożliwa. Wynika to z faktu, że wyczerpaniu ulegają zasoby, które nie są w stanie przetworzyć wielu żądań jednocześnie.

Kiedy będzie możliwe ponowne skorzystanie z platformy ePUAP?

Jak do tej pory nie pojawiły się informacje odnośnie tego, kiedy będzie można ponownie skorzystać z platformy ePUAP. 

Warto jednak zauważyć, że minister cyfryzacji nie wykluczył możliwości korzystania ze strony rządowej. Wskazał jednak, że mogą wystąpić pewne utrudnienia przy próbie uruchomienia poszczególnych usług.

Wiadomo jedynie, że informatycy pracują nad przywróceniem platformie pełnej sprawności. Na więcej informacji trzeba będzie jednak poczekać. Będą one podawane przez ministerstwo cyfryzacji.

5/5 - (Głosów: 2)

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat