Zagrożenia w Cyberprzestrzeni

Cyberbezpieczeństwo definiowane przez wielu jako „Ogół technik, procesów i praktyk stosowanych w celu ochrony sieci informatycznych, urządzeń, programów i danych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem.” O tym dlaczego ta prosta z pozoru definicja niesie ze sobą przekaz sugerujący, że to temat skomplikowany oraz o tym, jakie zagrożenia w cyberprzestrzeni spotykamy najczęściej i o:

  • podstawowych atakach
  • wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem
  • przeciwdziałaniu przyczynom przestępstw w internecie
  • szeroko pojętych dobrych praktykach

opowiadają:

  • Dr hab. inż. Michał Podpora – Profesor Politechniki Opolskiej. Autor wielu naukowych publikacji. Kierownik Wydziałowego Centrum Obliczeń Równoległych oraz Kierownik studiów podyplomowych Informatyka Śledcza.
  • Wiktor Sędkowski, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Problemy cyberprzestępstw przedstawiamy z punktu widzenia użytkownika internetu oraz punktu przedsiębiorstwa. Cyberbezpieczeństwo opiera się na podstawowych dobrych nawykach, o których mówi wielu specjalistów. Jest to też proces szkolenia pracowników z zakresu podstaw internetowej higieny. Korporacyjne cyberbezpieczeństwo to też dbanie o nieudostępnianie w Internecie wrażliwych danych firmy. Dla przykładu list pracowników czy własności intelektualnej. Te podstawy stanowią fundamenty cyberbezpieczeństwa.

Poruszane są też tematy związane ze statystykami zagrożeń. Dużo czasu poświęcamy zjawisku phishingu, które jest obecnie najpopularniejszym typem incydentów. Według CERT Polska w 2021 r. phishing stanowił aż 76,57 proc. wszystkich obsłużonych incydentów.

Liczba incydentów zaklasyfikowanych jako phishing w porównaniu do roku poprzedniego wzrosła o 196 proc. i osiągnęła wartość 22 575 incydentów.

CERT.PL

Drugim typem incydentów pod względem ilości, zarejestrowanych i obsłużonych przez CERT Polska było szkodliwe oprogramowanie. Tego typu incydentów w 2021 r. zarejestrowano 2847, co stanowi 9,66 proc. wszystkich obsłużonych incydentów. Liczba ta w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła o 281 proc.

Scam - jedno z zagrożeń w cyberprzestrzeni
Scam. Oszustwa i przekręty to przestępstwa, z którymi w internecie spotykamy sie częściej niż w fizycznym świecie

To najczęściej występujące zagrożenia w cyberprzestrzeni, ale oczywiście niejedyne. Zachęcamy do odsłuchania nagrania.

Oceń artykuł
Zobacz:  Jak rozpocząć karierę jako CyberSpecjalista?
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

11,100FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
149SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat