Cyberedukacja

W kolejnym odcinku naszego podcastu poruszamy tematykę cyberedukacji.

Czym jest cyberedukacja?

Instytucje edukacyjne muszą uczynić cyberbezpieczeństwo priorytetem. Mimo że sektor ten boryka się z poważnymi wyzwaniami, takimi jak brak personelu oraz brak funduszy i zasobów. Cyberprzestępstwa wydają się z roku na rok zyskiwać na popularności, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o zagrożeniach już na etapie w szkolnym. W szkolnictwie wyższym powinno być ono wręcz standardem.

Kiedy zacząć cyberedukacje?

Ostrożność powinna być podstawą naszej aktywności w sieci. Warto ją wpajać najmłodszym, bardzo ważne jest nauczenie dzieci sceptycyzmu co do podawania jakichkolwiek danych online. Jesteśmy wręcz zobowiązani zbudować świadomość zagrożeń i wpajać nawyk zabezpieczania swoich danych. Najlepiej zacząć takie działania w domu, uczać dziecka korzystać z tabletu czy komputera, uczmy jak robić to bezpiecznie.

Bezpieczny internet w szkołach

Coraz więcej pedagogów i ekspertów zdaje sobie sprawę z tego, że temat cyberbezpieczeństwa w szkołach jest bagatelizowany. Kilka lat temu ministrowi edukacji zaproponowano wdrożenie zagadnień związanych z cyberzagrożeniami do podstawy programowej. Niektóre szkoły już dzielą się taką wiedzą z uczniami, to bardzo dobry krok. Wiedza najczęściej jest przekazywana podczas lekcji informatyki, pamiętajmy, jednak że same wykłady i strzępki wiedzy to za mało.

Oceń artykuł
Zobacz:  Podcasty

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

12,175FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
188SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat