Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

Od 2004 roku w Stanach Zjednoczonych decyzją Kongresu październik jest Miesiącem Wiedzy o Cyberbezpieczeństwie. W tym miesiący większość firm działających w branży publikuje materiały oraz opracowania pomagające każdemu chronić się w Internecie.

Ponieważ zagrożenia dla technologii i naszych danych stają się coraz bardziej powszechne, postanowiliśmy dołączyć do tej akcji. W USA Agencja ds. Bezpieczeństwa Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz National Cybersecurity Alliance (NCA) prowadzą wspólne wysiłki w celu podniesienia świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i międzynarodowym. W Europie podobne zadania stawia sobie między innymi ENISA, wspierana przez organizacje związane z rządami państw członkowskich UE.

W zeszłym roku z sukcesem przeprowadzono wiele warsztatów w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM – European Cyber Security Month), można o nich przeczytać, chociażby na stronach Ogólnopolskiej sieci edukacyjnej.

W tym roku działań jest więcej. W ramach ECSM, Fundacja Instytut Cyberbezpieczeństwa przygotowuje kilka wydarzeń, o których informujemy na naszych kanałach social media.

Przygotowaliśmy między zestaw infografik podsumowujących najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem w internecie.

  • Zastanów się, zanim klikniesz! Rozpoznaj i zgłoś phishing. Jeśli link wygląda trochę niewłaściwie, zastanów się, zanim klikniesz. Może to być próba zdobycia poufnych informacji lub zainstalowania złośliwego oprogramowania.
  • Zaktualizuj oprogramowanie. Nie zwlekaj — jeśli zobaczysz powiadomienie o aktualizacji oprogramowania, działaj szybko. Jeszcze lepiej, włącz automatyczne aktualizacje.
  • Używaj silnych haseł. Używaj haseł, które są długie, niepowtarzalne i generowane losowo. Użyj menedżerów haseł, aby generować i zapamiętywać różne, złożone hasła dla każdego ze swoich kont.
  • Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Do ochrony kont internetowych potrzebujesz czegoś więcej niż hasła, a włączenie usługi MFA znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zhakowania.
Oceń artykuł
Zobacz:  Bezpieczna bankowość

Inne wpisy

Odwiedź nasze media społecznościowe

13,576FaniLubię
243ObserwującyObserwuj
259SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

× Chat